ŞEYTAN İNTİKAMINI ALIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

5 yıl önce İstanbul da öldürülen Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölüm yıl dönümünde verilen yargı kararları üzerine söylenmedik söz yazılmadık yazı kalmadı. Söz döndü dolaştı bizi de içine çekti.

Yozgatlı Müftü bir babadan olma, İmam Hatip mezunu gazeteci, yazar, televizyoncu Ahmet’imiz, Hakan’ımız, Coşkun’umuz durduk yerde bütün şimşekleri üzerlerine çekerek biz de Ermeni’yiz deyiverdiler. Bunu da bir kahraman Yozgatlı edasıyla ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz” sloganıyla yaptılar. “Size ne lan… Aha bende Ermeni’yim” dediklerini değişik TV kanallarından, gazetelerden okuduk.

Kendi ifadeleriyle: “Dersim’de Kızılbaş olurum, Sivas’ta Alevi olurum’’ Malatya “da misyoner olurum. Trabzon “da rahip olurum. Hocalı “da Azeri olurum, Hopa “da protestocu olurum. Uludere “de kaçakçı olurum. Paris’te Türk olurum. Bana diyorlar ki: “Senin de ne olduğun belli değil be Ahmet Hakan! Şimdi de Ermeni mi oldun?” doğrudur. Bir başka yerde; ‘’hepimiz Ermeni’yiz’’ diye bir şey yazdım. Bunun üzerine aldığım tepki çok daha büyük oldu. “ Sen” dediler, “ bunu televizyonda söyleyemezsin canlı yayında”. İşte söylüyorum: ben Ermeni’yim… Bir böyle sel oldu taştı. “ Hepimiz Ermeni’yiz” cümlesine müthiş bir alerji var”

Bir de soruyor “Zorunuza mı gitti?” Hiç de zorumuza gitmedi aslan hemşerim. Rahmetli dedeniz, Şevket amcayla babam samimi dost idiler zaman zaman oturur, yer, içer, hoş sohbetlerde bulunurlardı.

 Rahmetli annem ve annenizi yakinen tanır Vesile Hanım diye birbirleriyle sarmaş dolaş olurlardı. Aile dostluğumuz vardı ailenizle. Babanızı Külhüyüklü Hamdi Efendi olarak İmam Hatipli yıllarımda babam vasıtasıyla tanıdım. Allah hayırlı ömürler versin. Her zaman saygı duyarım. Elini öperim. Dedeniz vefat ettiler. Onların ne diyeceğini bilemem ama Hamdi Amcanızın sarf ettiğiniz bu sözlerden memnun olmayacağını adım gibi biliyorum.

Takdir sizindir. İster Agop, isterseniz Yakup deyin. İsterseniz bende Hrant’ım deyin ne fark eder. Kimin umurunda. Sadece üzüldüğümüz, incindiğimiz bu sözlerin sizin ağzınızdan çıkmış olmasıdır. Herkes kendine yakışanı yapmalıdır.

 İmam Hatipte okuduğum yıllarda İbrahim Acun Hocamız kafayı bana takmıştı. Her derse girdiğinde ilk önce beni arıyor. Arapça metinleri ilk önce bana okutuyor. Bağırıp çağırıyor. Hatta yazılı sınav yaparken gözünü benim üzenimden bir dakika olsun ayırmıyordu.

Bir gün soru kâğıtlarımızı okumuş Sorduğu sorulara verdiğim cevaplara bunları nasıl yaptın? Benden 79 puan aldın? O kadar güzel ibareye hareke vermişin ki hiçte hata yapmamışın, acaba kopya mı çektin diyerek bana hep kuşku ile bakıyordu. Dersinden yılmıştım. Doğrusu korkutuyordu beni. Bir gün gerçekten hasta olduğum için okula gelememiştim. Sınıf defterini bir taraftan imzalarken oku Ahmet güvercin hikâyesini der sınıftan ses de çıkmaz. Bir daha okusana diye bağırır hiddetlenir. Ama sınıfta benim olmadığımı öğrenir. Elini koluna atarak sıralar arasında gezinmeye başlar, geriye yaslanın çocuklar. Büyüksoy nerde? Bugün okula gelmedi hocam derler. Çocuklar bakın ben bunu niye yapıyorum biliyor musunuz? Bu çocuğun aslını bir bilseniz adı Ahmet. Ahmet de sızdırılmış bal demektir. Ailesi de çok temiz. Bizim Adil ağabeyimizin oğludur kendisi. İstiyorum ki bütün güzellikler kendinde bulunsun. Okusun, derslerine daha iyi çalışsın. Ailesine, köyüne yararlı bir insan olsun istiyorum ama bakın işte o da dersten kaçtı. Ve diyor ki Acun Hoca: Çocuklar şeytan babadan alamadığı intikamını oğlundan alıyor. İşte İbrahim Acun Hocamın dediği gibi, şeytan babadan alamadığı intikamını çocuğundan alıyor. Herhalde en güzel ifade susmak olsa gerek. Sözün çürümesi çürüyen etten kötüdür. Çürüyen et evi ve apartmanı, çürüyen söz ise memleketi kokutur diyorum vesselam… 23 OCAK 2012 PAZARTESİ

ŞEYTAN İNTİKAMINI ALIYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!