ŞEYHZÂDE HACI AHMET ŞEVKİ ERGİN HOCA EFENDİ’Yİ HASRETLE ANIYORUZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ın Manevi Önderlerinden, Gönül Dünyamızın Büyük Mimarı, İlim ve Ahlak Abidesi, Eşsiz İnsan Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’nin ebediyete intikalinin 21’nci seneyi devriyesinde rahmetle anıyoruz.

Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin Efendi (H.1322 – M.1906) yılında Yozgat’ta dünya ya gelmiştir. Şeyhzade lakabıyla tanınmış olmasına rağmen, kendisi Büyük Şeyh Hacı Ahmed Efendi’ nin torunu ve beşinci oğlu Abdullah Arif Efendi’ nin büyük oğludur. Annesi müderris ve şeyh Mehmet Ali Efendi’nin kızı Hafize Hanım’dır. Dedesi  ise Çerkeşli “Pir-i Sâneyh Mustafa Efendi’nin halifesi olarak Yozgat’ta “Halvetî Tekkesi” kuran ve “Büyük Şeyh” diye bilinen Şeyh Hacı Ahmet Efendi’dir.

  Şeyhzade Ahmet Efendi, ilerleyen yaşı ve rahatsızlıkları sebebiyle son on yılı hep yatakta geçmiş, bu haldeyken bile ibadetten ve Hakkı zikredip Hakk’ın huzurunda olmaktan uzak kalmamıştır. Nihayet 07 Ocak 2002 Pazartesi günü 96 yıllık ömrünü tamamlamış ve rahmet-i Rahmana kavuşmuştur.
Yozgat’ımızın manevi şahsiyetlerinden Şeyhzade Ahmet Efendinin türbesi Taş Köprü Mah. Hastane Cad. Ahmet Efendi Caminin bitişiğinde bulunmakta olup, türbesi yurdumuzun dört bir yanından gelen insanların ve sevenlerinin ziyaret edip, manevi şifa ve huzur bulduğu bir Nur Abidesidir.

Yozgat Belediyesi tarafından Büyük Sinema  Kültür Merkezi Salonu’nda Yozgat’ın manevi değerlerinden Şeyhzade Ahmet Şevki Ergin, ebediyete intikalinin 21. yıl dönümünde bugün  düzenlenecek program ile anılacak.

ŞEYHZÂDE HACI AHMET ŞEVKİ ERGİN HOCA EFENDİ’Yİ HASRETLE ANIYORUZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!