SEKTÖRLERDE KÜÇÜLME

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye genelinde ticari bir büyüme yaşanmaya başlamıştı. Bu büyüme belirli bir süre ekonomik katkıları beraberinde getirdi. Bir zaman ülke genelinde iş hacmi genişledi. İş sahalarında yenilik adına bir takım yönlendirmelerle karşı karşıya kalındı.

Farklı sektörler ve atılımlar gerçekleştirildi. Bu yaşananlara rağmen, ülkemizin istikrar içerisinde, böyle bir gelişim vizyonundan uzak olması sebebiyle sıçramalar daima yarım kalıyor.

Bu istikrarsız hareketlerin neticesi olarak da sektörel sıkıntılar yıllardır tam anlamıyla çözümlenemiyor. İlimizde de bu gelişmelere şahit olduk. Bir dönem sektörel bir gelişim içerisine girdik. Hatta uygulamaya dahi geçtik.

Birçok yenilikçi ve farklı düşünen işletme sahipleri atağa kalktılar. İlimizde olmayan, yapılamayan ya da henüz adım atılmamış olan iş alanlarına merhaba dediler. Bu gelişmeler ilimiz adına her zaman katkıda bulunacak bir etkiye sahiptir. Zaten Yozgat’ta yıllardır bu eksikliklerden dolayı yakınır dururuz. Bu olumlu gelişmelere rağmen, şu an, henüz hiçbir şey için yeterli durumda denilemez. Çünkü henüz başlangıç aşamasındayız.

Yine de böyle bir değişimin başlangıcında olmak, devamlılığı açısından düşünüldüğünde, gerçekten de güzel bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Ülke genelinde hayata geçen büyüme, kısa süre içerisinde ilimize de yansımıştı. Yansımasına da yine istikrar bozucu gündemler ve küresel bir takım kriz etkileri devreye girdi. Sonuç ne oldu? Yeniden yerimizde saymaya, durduğumuz açıdan bakmaya başladık. Yine eski gözlüklerimizi takmak zorunda kaldık.

İstesek de, istemesek de… Bu göstergeler yeterli seviyede olmasa dahi birçok sektörde ciddi anlamda kalitenin yükselmesi adına etkili bir rol aldı.

Bu sektörler arasında başlıca inşaat sektörü yer alıyor. İlimizde inşaat sektöründe ciddi bir büyüme yaşandı.
Kalite yükseldi…
Artık inşaatlarda neredeyse birinci sınıf malzemeler kullanılmaya başlandı. Daha modern daha pratik ve görsel yönden daha çekici malzemeler…
Dış cephe giydirmeleri olsun, yalıtım malzemeleri kullanımı olsun, sektör ciddi anlamda bir kalite içerisinde büründü. Fiyatlar kısa süre içerisinde yükseldi. Hem satış fiyatları hem de fiyatları istikrarlı bir yükseliş içerisine girdi.

Fakat bu yükselişlerde uzun sürmedi…
Küresel anlamda ekonomik kriz yaşanırken bu etkilerden en çok etkilenen sektörler arasında da yine inşaat sektörü yer aldı.
Kısa süre içerisinde yükseldiği gibi, yine kısa süre içerisinde de durgunluk yaşanarak, fiyatlar düşmeye başladı.

Bugün konut satışlarında birçok yeni kampanya uygulanmaya başlandı. Daha cazip hallerde müşterilere sunulmaya başlandı.

Müşteriler için çeşitli imkânlar sağlandı. Ödeme koşulları hafifletildi. Durum böyle olunca da sektör yine sıkıntı içerisine girdi. Bu gelişmeler aslında birçok sektör için geçerli oldu. Büyüme içerisine giren sektörler kısa süre içerisinde küçülmeye başladı. Bu etkilerden hem işverenler hem de çalışanlar ciddi anlamda yara almaya başladılar. Birçok sektörde kalitenin yükselmesine rağmen fiyatların düşüşe geçmesi büyük bir sıkıntıya yol açıyor. Yaşanan bu sıkıntıların önümüzdeki yaz sezonu içerisinde atlatılması gerekiyor.

Durum böyle olunca da krizlerden fırsat doğurmayı bilenler atağa geçerek, alım güçlerine göre yatırım yapmaya başladılar. Sıkıntıyı birebir yaşayan iş sahiplerine diyecek herhangi bir sözümüz yok fakat bu çerçevede düşünen vatandaşların, özellikle gayrimenkul alımında bu sezonu iyi değerlendirmeleri gerekiyor.

SEKTÖRLERDE KÜÇÜLME
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!