DOLAR

18,8147$% 0.1

EURO

20,3825% -0.03

STERLİN

23,1993£% -0.08

GRAM ALTIN

1.151,88%-0,77

ÇEYREK ALTIN

1.898,00%-0,93

BİTCOİN

430661฿%-1.2339

a

SAP MI, SAMAN MI?

Yozgat’ta geçim kaynakları yüzde 76 tarıma dayalı hayvancılıktır. Et, süt, yumurta, peynir, yağ, salam, sucuk, un, bulgur, buğday ihtiyacımız bakımından kendine yeterde artar bir yapıdayken, maalesef son birkaç yıldır, tarımda arzu ettiğimiz üretimi elde edemiyoruz.

En güçlü traktörler, tarım ve alet edevatları ile modern usulde tarım yapıyoruz. Aynı tarlaları ekip biçtiğimiz halde eski günlerimizi bugün arıyoruz. Hayvancılık şurada dursun o ayrı bir dert. Bu gün sapımı, samanı mı, buğdayı mı konuşalım?
Buğday olmazsa olmazlarımızdandır, her şeyimiz ona bağlı.

 Eski siyasilerden, Süleyman Demirel otobüsün üzerine çıkar korkuluklardan düşecek gibi aşağıya sarkar elinde mikrofon: “Benim Yozgatlı köylüm, benim çiftçim, benim ülkem tarım ülkesi dünyada kendi kendine ihtiyacını yeteri kadar üreten yedi ülkeden bir tanesi” derdi de, meğer ne kadar haklıymış, bugün o da mazide kaldı.

Ne zaman biz ecdadımızın Sarıbursa- Bozbuğday yerli tohumlarımızı terk ettik, hem buğdaydan olduk, hem de samanından. Bugün ülke genelinde TMO ambarlarında buğday stoklarımız hızla tükenirken yeni yapılan lisanslı depolarda modern buğday silolarımıza bakmayın, dışı kadar içi güzel gözükmüyor.

Çünkü ambarların içi boş keşke içi dolu olsa idi. Yıl içerisinde beklenenden daha fazla yağmur yağmasına rağmen maalesef ekinlerin boyu iki karışı geçmedi bu sene. Hasat dönemi yavaş yavaş toparlanıyor biçerdöver sahipleri ekin tarlalarını saman karşılığında biçiyorlar, başkaca para talep etmiyorlar.

Ben hatırlıyorum kendi köyümüzde o gün öküz kağnısı üzerine çuldan çeten yaparlar. Saman taşımak için kırk çeten saman stok ettiğimiz olurdu. Eğer o günkü gibi herkes saman stok etse, tarlalarda tek bir tane ekin sapı kalmazdı bugün. Eğer saman kıymetli olmasaydı atalarımız, “sakla samanı gelir zamanı” derler miydi?

Bugün için buğday, pirinç, arpa, yulaf, çavdar, nohut kadar samanda kıymete bindi. Geçen hafta merkezde Baltasarılar köyüne gittik, kocaman treyler saman yüklü. Köylüler bile saman satın alıyorlar çuval çuval. Bu mübalağa değil, latifede yapmıyoruz tahıl ambarı olan Yozgat’a bağlı köylerimizde saman un gibi alınıp satılıyor.

Eh ne diyelim!
Şu anda Yozgat çiftçisinin, köylüsünün birinci önceliği hayvanına saman temin etmektir. Tarım bakanımız Vahit Kirişçi’nin kulakları çınlasın. Yozgat’ın köylerini denetlesin, saman ihtiyacının olup olmadığını gözlemlesin de Yozgat’ta sap mı, saman mı? Daha kıymetli görsün diyorum.
Vesselam… 2 HAZİRAN 2022 PERŞEMBE

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ENDİŞE ETMEDEN YAŞAMAK

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.