SAHİP ÇIKALIM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversitemiz Erciyes Üniversitesine bağlıyken, iki, üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde, büyük uğraşlar ve emekler sonucunda Bozok Üniversitemiz kurulmuştur. Bu süreç içerisinde birçok eleştiriye maruz kalan üniversitemiz, gelişim açısından da bazı eleştirilere maruz kalarak, zaman zaman geri planda olan bir üniversite şeklinde yorumlanmıştır.

Doğru ya da yanlış, yapılan tüm bu görüşlere rağmen Bozok üniversitemiz Türkiye genelindeki en genç üniversiteler arasında yer alsa dahi, kısa süre içerisinde, bürokrasimizin, siyasilerimizin, eğitimcilerimizin, iş adamlarımızın ve halkımızın büyük destekleri sayesinde ciddi anlamda bir gelişim göstermiştir. Bu gelişim gün gün hızla devam etmektedir…

Gerek öğrenci kapasitesi ve sosyal alanlar olsun, gerek fakülteler ve bir takım yerleşkeler olsun, üniversitemizin ciddi bir değişim içerisinde olduğu bugün rahatlıkla gözlemlenmektedir. Yozgat için üniversitenin önemi kesinlikle tartışılamayacak derecededir. Bu kanaatle yola çıktığımızda bugün ilimizde eğitim gören ve bu şehirde ikamet eden, ekmeğini yiyen, suyunu içen 8-9 bin civarında öğrencimiz bulunmaktadır.

Yeni oluşturulan birimler eşliğinde, yine kısa süre içerisinde daha fazla yerleşkeye sahip olunması açısından yapılan girişimlerin sonuçları oldukça olumlu yönde ilerlemektedir. Oluşturulan birimler kısa süre içerisinde hizmete başlayacaktır. Bu birimlerin eğitime başlamasıyla birlikte hem öğrenci sayısı yeniden artmış olacak, hem de üniversitemizin ilimize sağlamış oldukları katkılar artacaktır.

Üniversitemiz içerisinde kısa sürede açılmış olan bölümler, fakülteler ve yüksekokullar ve tesisleriyle birlikte hem öğrenci sayısını artırmak hem de sürekli göç vermek gibi büyük bir sorun karşısında direnmeye çalışan ilimize nüfus desteği sağlamaktadır. Bu çalışmaların hızla sürdürülmesinin yanı sıra, şu an gündemde sorun teşkil eden büyük problemler bulunmaktadır.

Üniversitenin kurulumundan bu güne süre gelen bu problemlerin giderilmesi açısından da bir takım girişimler içerisinde olunmuştur. Yaşanan bu problemlere de kısaca değinecek olursak başlıca, öğrencilerin memnuniyet problemleri ve üniversite alanı içerisinde ki yerleşim problemleridir.

Çeşitli illerden ilimize eğitim görmeye gelen öğrencilerin başlıca belirtmiş oldukları problemler, ulaşım noktasında yaşanan sıkıntılar, halkın öğrenciye olan farklı bakış açısı ve yerleşkelerin dış gözle bir üniversite görünümü içerisinde ol mamasıdır. Üniversite içerisinde olan değişimin ve gelişimin kolay olmadığını biliyoruz. Fakat bu noktada öğrencilere hak vermek zorunluluğu içerisinde kalıyoruz. Bu görüşler üzerinde çalışmaların devam etmesinin yanı sıra, dün Valimiz Amir Çiçek’te üniversitemizde bir dizi ziyarette bulunmuş ve tüm yardımsever hemşerilerimiz gibi bu sürecin hızlandırılması adına destek sözü vermişlerdir.

Netice olarak görünen o ki, üniversitemiz kısa süre içerisinde çok yol kat etmiştir. Üniversite de yaşanan bu gelişim orantılı olarak ilimize katkı sağlamaktadır. Bu düşünce içerisinde üniversitemize sağlanan katkılar, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınmasına büyük anlamda destek sağlayacaktır.

Bu sebeple dün olduğu gibi bugünde, yarında üniversitemize sahip çıkalım ve çıkmaya devam edelim diyorum…

SAHİP ÇIKALIM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!