SAĞLIKTA SON NOKTA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu kadar bilinçli bir çalışma için yetkililere teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanlığı’nın uygulaması çerçevesinde sağlık ocakları aile hekimliğine çevrildi.  Bu kadar bilinçli çalışmanın yararını ancak başıma gelince anladım desem yalan olmaz.

Ne zaman doktora gidileceği, ne zaman kontrol olunacağı, hatta ne yiyeceği, ne giyinileceğine kadar her şeyi bire bir doktor tarafından eşim ve bana anlatıyor.  Her ay gittiğimizde ise güler bir yüz ile karşılanmak hoşuma gidiyor. İşimiz olmuş olsa da gidemesek aile hekimliğine hemen telefon sizin kontrolünüz var neden gelmediniz demeleri de bizleri yakında takip etmeleri sağlıkta büyük başarı yakaladığının göstergesi.

Geçen gün Sağlık Müdürlüğü, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Şube Müdürü   Dr. Şule Şener ile bir muhabbet etme fırsatımız oldu. Genelde duyumlarının iyi olduğunu bundan dolayı da sağlık müdürlüğü olarak çok mutlu olduklarını belirtti.

Aile hekimliği ile sağlıkta yeni bir çığır açıldığını ve gebelere çok yardımcı olunduğunu belirten Şule Hanım; ” Aile hekimliğine geçilmesiyle birlikte her gebenin kendi aile hekimi olmuş oldu ve yardımcı sağlık personeli oldu.  Bu sayede her gebe mutlaka aile hekimini ve yanında çalışan sağlık personelini bulursa kaydını yaptırırsa doğrudan eğitimlerini alırsa, hangi ayda neler yapacağı ve ne ile beslenmesi gerektiğini, kendilerine hangi hastalıklardan korunması gerektiğini, giyiminden tutup ne yiyip içmesi gerektiğini personelimiz bunları anlatıyor. Bu kontrollerinde onlardan hem kan alınıyor, hem idrar tahlili yapılıyor. Tansiyon, kilo ve bütün tahlillerin yapıldığı gibi merak ettikleri her konuda da eğitimleri veriliyor. O yüzden mutlaka aile hekimlerini görsünler ve konuşsunlar. Bunları duymak ve bire bir yaşamak sağlıkta gelinen noktayı gösterdi. Sadece ailelerin aile hekimlerine kayıt olmaları gerekir” dedi.

Artık sağlık bakanlığı ailelere büyük önem vermekte buda ispatı olsa gerek. Eski düzen bitti. Annem her zaman bana anlatır. Biz köyden geldik bizim zamanımızda nerede böyle eğitimler bilgiler. Tarla, çocuk uğraş dur. Gebe isen günün gelince doğum yaparsın, yoksa kontrol falan nerde. Şimdi gelin olmak varmış der durur.

Sağlık bakanlığını yaptığı çalışmadan ve Yozgat Sağlık İl Müdürlüğünün bu konuda duyarlılığı için teşekkür ederim. Her anne babanın kesinlikle aile hekimlerini bulması gerekmektedir.  Orada alacağı bilgiler her zaman karşımıza çıkıyor. Allah doktorlarımızı eksik etmesin…

SAĞLIKTA SON NOKTA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!