SAĞLIK GİBİSİ YOK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanın neresi ağrırsa canı orası oluyor. Bir nefeslik sağlık bile olsa o her şeyden daha kıymetlidir bilesiniz.
Sağlık aynı zamanda devlet demektir. Devlet hayatımızda ne kadar önemliyse sağlıkta o denli önemlidir.Sağlık olmadan hiçbir şeyin önemi, kıymeti harbiyesi yoktur.
En küçük bir ağrımız, sızımız olsa canımızı orada biliyoruz. Bu diş, baş ağrısı da olabilir.O küçücük bir ağrı bile hayatımızı zehir edebiliyor. Onun için sağlıklı bir beden ve ruha sahipse bir kimse ondan daha mutlusu yoktur.
Onun için sağlığımızın kıymetini bilelim. Çünkü bir nefes sıhhatten daha değerli olan bir şey yok hayatta. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalık halinde “halk içinde muteber bir nefes yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.” buyurmuşlardır. Sağlık hususunda bugüne kadar söylenebilecek sözlerin belki de en güzeli bu olsa gerek.Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz bir yakınımız Sadi Kızılay abimiz vardı. Kendisini Allah için çok sever ve sayardık. Çocukluk yaşından itibaren fazla sigara içerdi. Olayları hep içine atar dişlerini gıcırdatırdı. Basit şeylere üzülürdü. Bana göre tanıdığım dostlarım içinde dünyanın en iyi insanlarından biriydi. Abi kardeştik. Genç yaşında nefes alma zorluğu çekiyordu. Yıllara yenik düştü, netice hastane.Birkaç kez ziyaretine gitmeme rağmen zaman zaman beni aratıyor yanına çağırtıyordu. Bende hiç tereddütsüz koşa koşa gidiyordum evine. Bir ziyaretimde bana yukarıdaki Kanuni Sultan Süleyman’ın meşhur bu sözünü karton bir kâğıda yazarak yatağımın ayakucuna asar mısın? Dedi. Hayrola abi dediğimde. Her seferinde onu okuyup ecdada rahmet okuyacağım. Zamanında bilemediğim az önemsediğim bir nefesin ne kadar önemli olduğunu defaatle okuyum istiyorum. Bende bu isteğini bir bayrak üzerine yazılı metni bularak götürüp odasına astığımı biliyorum. Sadi Abi hakka yürüdü ama bu dünyada bir nefes almanın ne kadar zor olduğunu yaşayarak ruhunu teslim etti. Rabbim mekânını âli etsin.İnsan yaşadığı sürece her türlü maraza, mikroba, hastalığa yakalanabiliyor. Basit bir grip, soğuk algınlığı bile olsa insanı ciddi manada etkiliyor. Hastalığınız süresinde ciğerlerinize az giden oksijenin ne kadar önemli olduğunu, nefes alıp vermenin de bir o kadar önemli olduğunu görüyor insan.Onun için sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz. Çünkü sağlığımızda, vücudumuzda bize Allah’ın emanetidir. Hayatımızda bir nefes alıp vermenin ne kadar değerli olduğunu görüyor, yaşıyor insan.Sıhhatten daha değerli olan bir şeyin olduğuna inanmıyorum. Netice günümüze şükredelim. Verdiğin cana şükürler olsun Allah’ım. Aldığımız nefese şükür. Yanımızda olanlara, kıymetimizi bilenlere şükürler olsun yarabbi. Yaşadığımız acılara sabretmesini bilen bir kul olarak, Allah’ın takdir ettiği ömür içinde şükredip, sabredip hayatımızı devam ettirebilmenin hazzını, sevincini yaşıyorum.
Cumamız mübarek olsun diyorum.
Vesselam.

SAĞLIK GİBİSİ YOK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!