RENKLİ TAŞLAR TAKIYA DÖNÜŞÜYOR 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Valisi Ziya Polat, Aydıncık ilçesinde dağlık bölgelerden çıkan ametist, jasper, kalsedon, akik gibi renkli taşları işleyip, takılar yapıp, ev ekonomilerine katkı sağlayan kadınları ziyaret edip, kadın girişimcilere destek olmaya devam edeceklerini söyledi. 

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin üretici kadınlar, dağlık bölgelerden topladıkları yarı değerli taşları işleyip, takılar yaparak ev ekonomilerine katkıda bulunuyor. Halk Eğitim Merkezi’nde açılan kurslarda eğitim görüp, ilçede açılan atölyede ametist, jasper, kalsedon, akik gibi renkli taşları işleyip, takılar yapan kadınları ziyaret eden Yozgat Valisi Ziya Polat, üreten kadınların her zaman yanında olduklarını söyledi.  Aydıncık ilçesinde kadınlar, kursta el becerilerini geliştirdikten sonra ilçede çıkan yarı değerli taşları atölyede el emeği göz nuru ile takı haline getirip, Aydıncık Kültür Evi’nde sergileyip, satışını yaparak ev ekonomilerine katkı da bulunuyor. Kadınların takıya dönüştürdüğü taşlar, görsel özelliğinin yanı sıra şifalı özellikleriyle biliniyor, ilgi görüyor. Aydıncık Kadın Girişimi İşletme ve Üretim Kooperatifi Başkanı Nimet Türker, taşların Aydıncık yöresinde çıktığını, güzel görünümlü, değerli taşları kesim makinalarında keserek takılar, kolye, yüzük, bileklik gibi hediyelik eşya yaptıklarını bildirdi. Kadınların ürettikleri takı ürünlerinin satışının yapıldığı Kültür Evi’ni ziyaret eden Yozgat Valisi Ziya Polat, kooperatif başkanı Nimet Türker’den bilgi aldı. Vali Polat, ‘’Aydıncık’ımızın meşhur taşı. Bu taşı sanata dönüştüren kıymetli ablalarımız, bacılarımızın emeklerine, ellerine sağlık. Artık Aydıncık’ta değil Yozgat’ta ve Türkiye’de bir marka değeri yarattı Nimet hanım ve ablalarımız. Tekrar ellerine sağlık emeklerine sağlık diyoruz. İnşallah desteklemeye devam. Tüm arkadaşlarımla tüm kurum ve kuruluşlarımızla kadın kooperatiflerimizi, kadınlarımızı desteklemeye ve marka değerimizi desteklemeye devam’’ diye konuştu.

RENKLİ TAŞLAR TAKIYA DÖNÜŞÜYOR 
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!