DOLAR

19,1864$% 0.08

EURO

20,8959% -0.25

STERLİN

23,7440£% -0.38

GRAM ALTIN

1.219,27%-0,10

ÇEYREK ALTIN

2.013,00%-0,20

BİTCOİN

532922฿%-2.9428

a

REGAİP KANDİLİMİZ

Allah’ın insanlara rahmetini, mağfiretini ve nimetlerini bolca ihsan ettiği aylar ve günler vardır.
Günler içerisinde Cuma mübarek bir gündür. Müminlerin bayramıdır.
Aylar içerisinde ise Recep, Şaban ve Ramazan’dır.
Allah’ın varlığına Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in son Peygamber oluşuna iman eden tüm müminler “üç aylar” diyerek kandiller geçidi olan bu aylara özel önem vermişlerdir.
Ömrü olan her insanın nice Receplere, Şabanlara, Ramazanlara ve arkasından bayramlara kavuşmasını yüce rabbimden niyaz ederim.
Yine rabbimden, bu gün ve geceleri hakkıyla ihya eden aile ve efradına İslâm’ı dolu dolu yaşamayı nasip etmesini dilerim.
Bu aylar geldiğinde Efendimiz (s.a.v.) her zamankinden daha çok ibadet eder: “Allah’ım; Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur” diye duada bulunurlardı.
Kuşkusuz bu aylar, dünyanın ağır meşakkatlerinde bunalan ruhlarımızı, dinlendirmek ve kulluk şuuru içinde Allah’ın rahmet ve merhametine sığınarak niyazda bulunmak, bugünlerde kalıcı iyilik ve hasenat yapmak tüm Müslümanların sevinç ve kederlerini gönülden paylaşmak olmalıdır.
Yine bu gecede yüce Allah’ın ilahî ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple tövbe ederek Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması hep dileğimiz olmalıdır.
Bugünde kur’an okunur, mevlitler okunur, salat ve selam getirilir, kaza namazları kılınır.
Esnaflarımız arasında değişik türde kandil simitleri dağıtılır.
Geçtiğimiz yıllarda bu güzellikler yapılırken her kandil gecelerinde ve gündüzlerinde gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor.
Son yıllarda gelişen teknolojik imkânlar sayesinde bilhassa cep telefonları marifetiyle kandil tebrikleri mesaj olarak gönderiliyor.
Bu mübarek günde Camilerde buluşalım.
Madde ve mana arasındaki dengenin, madde lehine bozulduğu günümüzde, insanlar ve toplumlar arasında itilafların bütün dünyayı olumsuz yönde etkilediği gündeyiz.
Akıl yerine silahların konuştuğu bir dünyada insanın ruhunu derin kırılmalardan ve acılardan koruyabilmek için nefis muhasebesi yapmaya her zamankinden daha çok bugünlerde ihtiyacımız vardır.
Bu muhasebe, varlığımızın özünde var olan ve kimliğimizin temelini teşkil eden ahlâki değerlerimizi kaybetme tehlikesinden bizi uzak tutacak en emin yoldur.
İnancımızın bize ısrarla emrettiği bu yol ihmal ve terk edilirse, insanın varlığı değersizleşir.
Bunun toplumsal tezahürü de arsızlık, haksızlık, hırsızlık, yankesicilik, yolsuzluk ve ahlâksızlık olacaktır.
Bununla da kalınmayacak kin ve intikam duygularının yaygınlaşması, merhametsizlik ve sevgisizlik biçiminde ortaya çıkacaktır. Yine nefis muhasebesini hakkıyla yapanlar ve iç dünyasına yönelenlerde görülen ilk değişim, bütün kötülükleri reddedip Allah’ın yaratıp halife olarak gönderdiği insanoğlunun ıstıraplarını yüreklerinde hissedebilmelidirler.
Üç aylar geldi; Regaip dedik bugün Recep ayıyla. Miraç’a gittik o gün Şaban ayında berat ettiğimiz gün. Ramazan, Kadir ile bayram ederiz o gün.

Ahmet ellerini kaldır duaya,
Yavru annesini bekler yuvaya,
Selam gönderdim öten turnaya,
Güzel mekânına varsam efendim.
Aşkınla gönlümüzü bî karar eden nice Regaip kandillerine, Miraçlara, Beratlara ve Kadir gecelerine, arkasından bayramlara eriştirmesini diliyorum rabbimden.
Cumamız mübarek olsun diyorum.
Vesselam…

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AK Parti-YOZGAT

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.