Psikolog Kahraman, Bilgilendirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Şehir Hastanesi’nde Psikolog Ayşenur Kahraman, öğrencilerin okula uyum süreci hakkında bilgilendirmede bulundu.

Psikolog Kahraman şu ifadelere yer verdi: “Çocuğunuzun okula başlama süreci sizin ve çocuğunuz için heyecan ve kaygı verici bir süreç olabilir. Çocuğunuzun okula uyum sağlama sürecini kolaylaştıracak davranışlarda bulunmanız, bu dönemi güzel anılar biriktirerek geçirmenizi sağlayacaktır.

-Ebeveyn olarak çocuğunuzu iyi tanımanız, hangi duygu ve davranışlara eğilimi olduğunu bilmeniz bu dönemde çocuğunuzun neye ihtiyacını olduğunu belirlemenizi kolaylaştıracaktır.

-Okula başlamadan önce; çocuğunuzla birlikte okulu gezmeniz, ihtiyacı olabilecek mekanların yerlerini öğrenmesi çocuğunuzun kaygısını azaltacaktır.

-Eğer mümkünse birkaç sınıf arkadaşıyla okul başlamadan tanışması, okulun ilk günü tanıdık yüzler göreceğinden daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

-Çocuğunuzu, duygusal olarak okula başlamaya hazırlarken ilgili hikaye kitaplarından yararlanabilirsiniz.

-Okul alışverişine çocuğun da katılmasını sağlamak, belirlediğiniz sınırlar dahilinde istediği seçimi yapabilmesi çocuğun okulla ilgili olumlu duygularının oluşmasında yardımcı olur.

-Çocuğunuzun okulda ‘sürekli oyun oynayacağı’ gibi gerçekçi olmayan bir beklentisi varsa; hayal kırıklığına uğramaması adına sınıf içinde aktivitelerin de olacağıyla ilgili bilgi vermeniz gerekir.

-Okul çıkış saatinde çocuğunuzla önceden belirlediğiniz saatte ve yerde hazır bulunmanız; kendisini güvende hissetmesi açısından önemlidir.

-Okul dönüşünde ‘okulun nasıl geçti?’ gibi genel bir soru yerine; okulda neler hissettiği, arkadaşlarıyla neler yaptığı, en çok hoşuna giden-gitmeyen şeylerin ne olduğu gibi sorularla deneyimlediklerini, ne hissettiklerini anlatmasına fırsat verin.

-Çocuğunuzu okula uğurlarken ya da sınıfın kapısından ayrılırken ağlamak, normalden uzun süre sarılmak gibi abartılı davranışlarda bulunmanız çocuğunuzun kaygısını arttırabilir.

Ebeveyn olarak çocuğunuzdan beklediğiniz ‘başarı’ kavramının içini; çocuğunuzu tanıyarak, potansiyelini bilerek ve rehberliğinizin ne kadar önemli olduğunu unutmayarak doldurursanız, çocuğunuzun var olan potansiyelini ortaya koyması o kadar kolay olacaktır. Çocuğunuzun keyifle öğrendiği ve sizin ona şefkatle eşlik ettiğiniz bir okul hayatı olması dileğiyle” YŞH

Psikolog Kahraman, Bilgilendirdi
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!