PROJELER DOĞRU YER SEÇİMİ YANLIŞ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dün ki yazımda Yozgat’ta öncelikle yapılması ön görülen vilayet ve belediye binalarının yapılması hususundaki görüşlerimi aktarmıştım. Bugün ise Vali Yazıcı’nın spor vadisi olarak düşündüğü Kirazlı 1 ve Kirazlı 2 göletleri bölgesinde Nohutlu Tepesinin arka yüzünde eski dinamitlik ve cephanelik olarak kullanılan daha sonra asfalt plenti kurulan yerde yapılması düşünülen spor vadisinin içine tenis kortları, voleybol, basketbol sahaları, yürüyüş alanları ve yüzme havuzu yapılacağını söylüyor Valimiz.

 Yazıcı, bunları söylerken hatırıma eski başbakanlardan Süleyman Demirel ve rahmetli Necmettin Erbakan’ın böyle bir Aralık ayında bütçe görüşmelerinin yapıldığı bir günde mecliste ki konuşmaları geldi.

Merhum Erbakan Demirel hükümetinin icraatlarını eleştirirken: “Bunlar batı taklitçisidir. Bunlar montaj yaparlar, ağır sanayii bilemezler. Fabrika yapan fabrikaları kuramazlar ancak yüzme havuzu yaparlar, başkaca bir şeye akılları ermez” demişti. Kendisine karşılık veren bir milletvekili: “Hoca nerede yüzme havuzu yapılıyor Allah aşkına?” Dediğinde “Yozgat’ta yapılıyor” demişti.

Biraz sonra yapılan eleştirilere cevap vermek için Demirel kürsüye çıktığında: “Hoca yalan söylüyorsun. Yozgat’ta yüzme havuzu yapılmıyor” Demişti.

 Heyhat! Nereden nereye, 30 yıl önce Erbakan’ın söylediği yüzme havuzunu bugün biz yapacağız Yozgat’ta. Köprülerin altından ne kadar su geçti… Yapılan bu tesislere karşı mıyız? Elbette hayır. Yapılmalı, Yozgat’ın gelişmesi, kalkınması, büyümesi için gençlerin daha aktif bir şekilde uğraş alanı bulabilmeleri için daha fazlasının da yapılması taraftarıyım. Niye spor tesislerinin yanında 10 bin kişilik bir etkinlik salonumuz da olmasın.

Fikrimi sorarsanız, yapılacak olan tesisler doğru ancak yer seçimi yanlış diye düşünüyorum. Niçin denildiğinde üniversite kampus alanından sonra ki gölete kadar olan müsait bir yerde yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Yozgat’ta bu tür yerler yapılmadan önce sivil toplum örgütleriyle, basınıyla, esnaf ve sanatkârlarıyla, tüccar ve iş adamlarıyla daha da ötesi eşraf insanlarla enine boyuna müzakere edilebilse de ondan sonra karar verilebilse keşke.

Geçtiğimiz 40 yılda Yozgat’ta yapılan işlerin yer seçimlerinde birçok yanlışa imza atıldı maalesef. Örneğin; birinci TOKİ’nin olduğu yer bidayetinde yanlıştı. O gün ki siyasilerimize bu yerin yanlış olduğunu söylediğimizde bıyık altından tebessüm ettiler. Hâlbuki ikinci TOKİ’nin başlangıç veya devamına yapılabilseydi birinci TOKİ çok daha mantıklı olurdu.

 Ne farkı var denebilir. Şayet bu binalar Atatürk yolu paraleline dizayn edilebilseydi bugünkü gibi 60 ila 80 bin TL arasında değil 120 ila 150 bin TL arasında bir fiyat edecekti. Yatırımcısına daha fazla kâr ettirecekti.

Şimdi ki sanayimizin olduğu yer tespiti de yanlıştı. Organize sanayinin yeri tartışılabilir. Şu gün ihale aşamasındaki yapılacak olan yeni hastanemizin yeri herkes tarafından tartışılıyor. Yozgatlı bugün bile bu yeri içine sindiremedi. Yozgat merkezin coğrafi yapı itibariyle bir vadi içerisinde olması bu tür hizmetlerin ifasında yer seçiminde ciddi manada sıkıntılara sebep oluyor.

 En makul ve mantıklısı hangisiyse onu yapmamız gerekmez mi? Yozgat şehir stadı 1966’lı yıllarda yapıldı. Daha sonra Yimpaş Yozgatspor 1. ligde olduğu dönemlerde ciddi manada karla kışla mücadele ettik. Maçlar iptal edildi Yozgat’ta çetin geçen kış sayesinde.

Keşke Yozgat stadı 1400 rakımlı Yozgat’ta değil 800 rakımlı merkeze 17 km uzaklıkta ki Saray’da yapılabilseydi. Dayılı ’da aynı, Midiliçte aynı. Ne fark eder bu stadyumun buralara yapılması. Yozgat’ta ortalama 7 ay olan kış Yibitaş çimento fabrikalarının olduğu bölgede 4 ay sürüyor. Bu ve buna benzer olayları düşündüğümüzde yer seçiminin çok önemli olduğunu görüyoruz. Yetkililerden talebimiz bu konulara karar verilmeden önce ince eleyip sık dokuyarak karar vermeleridir diyorum VESSELAM… 11 ARALIK 2012 SALI

PROJELER DOĞRU YER SEÇİMİ YANLIŞ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!