Prof. Dr. Hamdi Temel Çevre bilinci ve Sağlıklı yaşamı üzerine konferans verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı ve Bozok Üniversitesi Lisansüstü Eğitimi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel Fatma Temel Turhan Ortaokulunda “Çevre bilinci ve Sağlıklı yaşam” ile ilgili konferans verdi. Konferansın başında burada öğrenilen bilgileri hayatlarında uygulama prensibi kazanmalarını ve çevrelerine anlatma sözü alarak söze başlayan Prof. Temel;

Çevre bilinci ile sağlıklı yaşamın beraber olduğunu, çevre bilinci kazanmayan kişilerin hem kendi sağlıklarını tehlikeye attıklarını, hem de çevreyi kirlettiklerinden bahsetti.

Çevreye atılan her plastiğin yada diğer atıkların çevreyi kirlettiğini, toprağı kirlettiğini, suyu kirlettiğini hatta havayı kirlettiğini söyledi.

Kirlenen dünyamız ile çok farklı hastalıklarında beraber geldiğini ve herkesin hasta olduğunu, ispatının da hastanelerin hatalar ile dolu olduğunu belirtti.

Özellikle de plastik kirliliğine vurgu yapan Temel, plastiklerin çözünmesinin de dert, çözünmemesinin de ayrı bir dert olduğundan yakındı.

Çözününce toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değiştiğini, bu değişiklikler ile de bitkilerin, hayvanların ve insanların sağlıklarına etki ettiğine vurgu yaptı.

Çözünmediği zaman ise özellikle de hayvanların bu atıkları yemesi sonucunda yaralanmalarına hatta ölmelerine neden olduğu bilgilerini verdi.

Karbon döngüsü ile oluşan karbondioksitin küresel iklime etki ettiğini bu nedenle de tüm dünyadaki ülkelerin plastik kirliliği konusunda duyarlı ve hep beraber hareket etmelerinin gerektiğini, eğer bu kirlilik böyle devam ederse ileride çok daha büyük problemler çıkabileceğini söyleyen Temel;

Sağlıklı yaşamak için bazı prensipler verdi. Özellikle de gazlı içecekleri içmemeleri gerektiğini, bol su içmelerini ve içme kaplarının cam kaplar olması gerektiği bilgilerini verdi.

Öğrencilerin bol sorularına cevaplar vererek geçen konferans sonunda öğrenciler ve okul müdürü Vedat Demirel tarafından çiçek takdim edilerek teşekkürlerini belirttiler ve hatıra fotoğrafı ile konferans tamamlandı.

Prof. Dr. Hamdi Temel Çevre bilinci ve Sağlıklı yaşamı üzerine konferans verdi
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!