DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

436737฿%-1.14381

a

POÇANOĞLU GÖREVDE

En son çıkartılan müftüler kararnamesiyle Yozgat İl Müftülüğüne atanan Ahmet Poçanoğlu geçtiğimiz hafta görevine başladı. Önceki gün çiçeği burnunda Müftü efendiyi gazete çalışanlarımızla makamında ziyaret ettim. Samimi bir ortamda geçti tanışmamız. Hazır Müftü efendiyi bulmuşken sözüm ona bir azınlık grubun inandığı maya takvimine göre 21 Aralıkta kıyametin kopacağını sordu muhabir arkadaşım.

Müftü efendi gayet vakur bir şekilde başladı anlatmaya. “21 Aralık senaryosu bir hurafedir.” Kıyametin kopacağını Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini belirten Poçanoğlu “Tarih vermek gibi hakkımız ve bilgimiz söz konusu değildir. Bizim için asıl olan kıyamete bir kul olarak ne hazırladığımızdır. Bize düşen görev yarına ne hazırladığımıza bakmaktır.” dedi.

Bu senaryonun hurafeden ibaret olduğunu Peygamber Efendimiz kendisine bir bedevinin gelerek ‘Ey Allah’ın Resulü kıyamet ne zaman kopacak?’ diye bir soru sordu da Efendimiz bedeviye “kıyamete, yarına ne hazırladın der.” Bedevi ise “Hiçbir hazırlığım yok ama Allah ve resulünü seviyorum” der. “ Bizim, kıyametin ne zaman kopacağıyla ilgili ne bilgimiz nede sorumluluğumuz yoktur. Kıyametin ne zaman kopacağı tamamen Allah’ın bilgisi dâhilindedir.”

Poçanoğlu kendini tanıtırken, Konya İ.H.L.den sonra Erzurum İslami İlimler fakültesini bitirdiğini uzun süre vaizlik yaptığını bir arada Akdağmadeni ilçemizde görev yaptığını söyledi. İçimden Akdağmadeni ilçemiz maşallah çok bereketli bir yer olmalıdır ki son 30 yılda Lütfullah Kayalar ve Bekir Bozdağ gibi iki evladını kabineye sokarken İl Genel Meclis Başkanıyla birlikte birçok müdür ve bürokratların yanında Müftülerimizde bu ilçeden geldi. İbrahim Duman, Nuh Korkmaz, Nasuh Yaylagül şimdide Ahmet Poçanoğlu. Gidene güle güle yeni gelene hoş geldin sefa geldin diyorum.

 Müftü efendi nezaketinden olsa gerek gelen misafirlerini ayakta karşılıyor, giderken de kapıya kadar uğurluyor. Kapıdan girince modern bir bina güzel dizayn edilmiş. Sekretarya ayakta karşılıyor, giyim kuşamlarıyla tertemiz görevliler dikkat çekiyorlar. Kapıdan içeri girince kendinizi bakanlık makamına girmiş farz ediyorsunuz.

Bir önceki Müftü zamanında Diyanet Vakfı tarafından yaz Kur’an Kursunda okuyan kursiyerlere dağıtılmak üzere gönderildiği halde bugüne kadar dağıtılmayan 3 bin in üzerinde, depoda bekletilen Kur’an-ı Kerimleri poşetlenmiş bir şekilde gelen misafirlerine kendi elleriyle bir bir hediye ediyor. Eli sıkı olan biri yerine belli ki cömert bir müftü gelmiş Yozgat’a.  Hani derler ya: “Ölü gözünden yaş, hoca evinden aş çıkmaz.”

Alimallah! Aşta, işte, hediye vermekte yakışıyor kendilerine. Beklentilerimize gelirsek, Yozgat’ın 576 pare köyünde yer yer İmam eksiklerimiz var. Kadrolar doldurulmalı tez elden, İmamsız köyümüz kalmasın isterim.

Bazı köy İmamlarımız uzun yıllar aynı köyde kalmışlar. İlçe ve şehir merkezlerine gelememişler bunlarında mağduriyetleri göz önüne alınmalıdır. Maalesef bu durum daha iyi görev yapmalarını engelliyor bazı görevlilerin.

Başka bir talebimiz, Yozgat’ın bağrından yetişmiş ders-i İslâm, Âlim, Fazıl, hafız, müftü, profesör, doçent, öğretim görevlisi bunların yanında ombudsmanlık yapan eşraf, edip, şair yazarlarımız gibi isimleri unutulmuş, vefat etmiş olanlar ile bir şekilde. Yozgat’tan hicret etmiş, başka illerde yaşayan değerlerimiz gün yüzüne çıkartılıp, istifade edilebilecek bir şekilde halkımıza sunulmalıdır. Bu ancak müftülük öncülüğün de gerçekleştirilebilir.

Son olarak da kuran kursu, Cami, dernek, vakıf, her ne ad altında olursa olsun, kürsülerden her hafta yardım talebinde bulunmak, kapı önlerinde mendil sermek, deri toplamak çağımız Türkiye’sine yakışmıyor.

 İslam’ın bir bütün olarak halkımıza telkin edilmesi, müftümüz başta olma olmak üzere vaizlerimiz, İmam Hatiplerimiz ve kurs hocalarımıza daha çok görev düşüyor günümüzde diyorum. Vesselam… 18 ARALIK 2012 SALI

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PATLICANIN YAĞCISI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.