PMYO BAŞVURU ÇİLESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye genelinde, Polis Meslek Yüksek Okullarına alınacak 7000 erkek öğrenci, 350 bayan öğrenci adayı için 21 Temmuz tarihinde başlayan başvurular 29 Temmuz’a kadar devam edecek.

25 Temmuz itibari ile müracaat sayısı 100 bine ulaşmış durumda iken, 29 Temmuz’a kadar devam edecek olan müracaat sayılarının kaça ulaşacağı merakla beklenmekte.

Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulu kapasitesi 300,350 civarında iken, Yozgat’taki başvuru sayısı internet aracılığıyla 3000 erkek, 600 bayan, şahsen yapılan başvuru sayısı ise 2000 erkek, 400 bayan olarak açıklandı. Dün itibari ile Yozgat’taki toplam müracaat sayısı 6 bin civarında. Son müracaat tarihine kadar 10 bine yakın müracaat söz konusu.

Kapasite 300,350 civarında iken, 10 bine yakın müracaatta bulunan öğrencilerin, şimdiden ümitleri kesilmiş durumda.

Akabinde yapılacak olan, mülakat sınavı Polis Meslek Yüksek Okullarında ve Polis Akademisinde 4-14 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılacak. Bu sınava giren adaylar aynı gün sonuçlarını öğrenebilecekler.

Mülakat sınavlarında, ilk aşamada; adayları Sağlık Yönetmeliğine göre değerlendirilecekken, bu aşamada, Kurulda bulunan doktor, psikiyatrist veya psikolog ya da psikolojik danışma ve rehberlik bölümü mezunu üyelerin görüşleri alınacak ve değerlendirme sonucu olumlu bulunan adaylar ikinci aşamaya geçecekler.

İkinci aşamada ise adaylardan sözlüye esas olmak üzere Başkanlıkça belirlenecek konuların yazılı olduğu kartlardan birisi çektirilerek, kartta yazılı konu hakkında anlatım yapması istenecek. Anlatım sonrası Kurul adayı değerlendirmeye alacak. Değerlendirme, konu hakkındaki bilgi düzeyi ve istenileni kavrama, kendine güven duyma, sözlü ifade becerisi ve fizikî yeterlik olmak üzere dört kriter üzerinden yapılacak. Kurul üyeleri her bir kriter için ortak puan verecek. Değerlendirmeler her bir kriter için 25 puan üzerinden yapılacak. Adayın başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmekte.

Yozgat genelinde 10 bin civarında beklenen başvuru söz konusuyken, 300 ila 350 kişinin alınacak olması hiç de yakışır bir durum değil. Bu vesileyle adaylara başarılar dilerken, mülakat esnasında yapılacak aşamalarda sıkıntı yaşamamaları için dikkat etmelerini öneriyorum.

PMYO BAŞVURU ÇİLESİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!