PEYİK ZELZELESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bundan tam 79 yıl önce merkez üssü Kayseri/ Yozgat depremi olarak bilinen Peyik Zelzelesinin yıl dönümü.

Sorgun’a bağlı o günkü adıyla Peyik şimdiki adıyla Doğankent’te 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelir. Depremde 12 köy yıkılmış hanelerde ciddi manada hasar meydana gelmiştir. 60 hanede hiçbir canlı kalmamıştır, aileler yok olurmuş ocaklar sönmüştür.

Ben çocukluğumdan hatırlıyorum anneannem Melek Hanım depreme zelzele derdi. Peyikte ki o büyük depremi anlatırdı.

Anneannem o zamanlar bizleri Allah korudu der;” Öyle bir halde evlerimizden çıkarak depremin şiddetinden korktuk açıkta bulunan küllüklere kaçmıştık. Korkudan hiç kimse günlerce evlerine giremedi. Deprem gecenin bir yarısında herkes uykudayken meydana geldi. Sonralardan duyduk ki onlarca köy yıkılmış 300 kişi hayatını kaybetmiş, 360 kişi yaralanmıştı, binlerce hayvan telef olmuştu.” diye anlatırdı.

Depremin şiddeti Yozgat ve Yozgat’ın diğer köylerinden de hissedilmiş ufak tefek yıkımlar olmuş fakat ölüm olmamıştır.  AFAD’ın sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda depremin yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yapıldı.

Depremde hayatını kaybedenler rahmetle anıldı. Bu depremde Peyik, Dedefakılı, Karamağara, Kamberli, Karapınar, Karacaalan köylerinin tümü yıkılmıştı.

Yıllardır ibret olarak gösterilen bu deprem zamanında Milli Şef İsmet İnönü’yü Yozgat’a kadar getirmişti. Bende depremin yıl dönümü münasebetiyle 5 dönemdir Belediye Başkanı olan Doğan Sungur beyi telefonla aradım geçmişi beraber yâd ettik.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledim, başkan beyin ifadesiyle o günden sonra Kızılay o günkü imkânlarla 160 hane ev yaparak mağdur olanlara teslim etmiş.

Kızılay’ın o günkü yaptığı evlerin hala olup olmadığını sordum ayakta kalan bir tek evin bile olmadığını söyledi.

Hülasa Allah devletimizi, milletimizi, ülkemizi ve Yozgat’ımızı bu tür felaketlerden korusun diyorum.

Vesselam… 1 AĞUSTOS 2019 PERŞEMBE 

PEYİK ZELZELESİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!