DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442217฿%2.19832

a

PEHLİVAN MUSTAFA

Bir önceki günden devam…
Mustafa yaşı geldiği vakit askere gitmiş. Askerde Başpehlivan diye anılan birisi varmış ve tüm askerler pehlivandan korkarlarmış. Askerde kimseye verilmeyen sarı üzüm, kuru üzüm, sucuk, tahin ve zeytin gibi yiyecekler özel olarak ona verilirmiş.

Başpehlivanın bir dediğini iki etmezler hep el üstünde tutarlarmış. Komutanlarında gözdesiymiş.
Askeriye kendi içinde zaman zaman güreş tertip ediyormuş. Yine güreş tertip edilen günlerden bir günmüş. Davullar zurnalar gelmiş, komutanlar askerleri sıraya dizip oturma emri vermişler, alt sıkletlerden eşleşmeler yapıldıktan sonra güreşler başlamış.

Komutan alayın pehlivanı ile bütün bölüklerin önünden geçerken Pehlivanda mağrur bir şekilde dişine göre bir rakip arıyormuş. Mustafa Dişlinin yanından geçerken komutan: “İşte bu alayın başpehlivanı bileğini bükecek adam var mı?” diye sormuş.
Mustafa büyük bir cesaretle atılarak,” Ben varım.” Demiş.
Komutan,” Nerelisin evladım?”
Mustafa,” Yozgatlıyım.”
Komutan,” Adın ney?”
“Mustafa” diyerek komutanına cevap vermiş.
Komutan,” Bak oğlum bu şaka değil, bu alayın başpehlivanı senin kol ve bacak kemiklerini kırar, sakat kalırsın.” Demiş.
Mustafa,” Olsun komutanım, ben tavuk değilim ki, ondan korkayım” demiş.
Komutan davulu susturup, yüksek sesle: “Şimdi Tokatlı alayın başpehlivanına, Yozgatlı bir rakip çıktı” dedikten sonra askerler alkışlamaya başlamışlar.

Cazgır iki pehlivanın sırtını sıvazlayıp salavat getirmiş ve pehlivanları baş başa bırakmış.
Mustafa, başpehlivanı devirebilmek için hamle yapmaya koyulmuş. Birkaç yoklamış, nereden saldırır diye düşünmüş, nasıl yıkarım demeye kalmadan rakibinin sırtını bir anda yere getirmiş.

Bunun üzerine zurnalar çalmaya başlamış, güreşin bittiği ilan edilmiş.
Alkışlar arasında askerler Mustafa’yı omuzlarına almışlar. Bu esnada Mustafa etrafına bakınırken alayın başpehlivanı yenilgiden sonra esbaplarını bağrına basıp arkasına bakmadan giderken görülmüş.

Alayın Başpehlivanını alaşağı eden Mustafa’yı komutan anlından öpmüş ve madalya vermiş. Daha sonrasında yapılan uluslararası güreşlere onu Türkiye’yi temsilen göndermişler.
O günden sonra adı Mustafa Pehlivan diye anılmış.

Mustafa Pehlivan gibi adı sanı duyulmayan, Anadolu’da güreşebilen nice şampiyonluğa layık adaylar vardır. Ancak  Ya fakirlikten, ya da elinden tutan, kıymet bilen olmadığından dolayı bu tür yetenekli, güreş bilen insanlar kendilerini gösterememişlerdir.

Netice Mustafa pehlivan askerde alayın başpehlivanını gözüne kestirip cesaretini ortaya koyup çıkmasaydı o da adı bilinmeyen nice pehlivanlar gibi ortaya çıkamayacaktı.
Ruhu şad olsun diyorum.
Vesselam… 25 ŞUBAT 2022 CUMA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

150 ZAYIFLI İSMET

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.