DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442869฿%2.18435

a

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLARSANIZ…

Geçtiğimiz gün bir gazetemizde şöyle bir habere dikkat kesildim. Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin domuz gribine yakalandığı bildiriliyordu. Aynı haberin devamında gribin, diktatör olarak tanınan Bin Ali’ye torunundan bulaştığı belirtilirken, İspanya Kralı’nın da Tunuslu liderin domuz gribi olması nedeniyle bu ülkeye düzenleyeceği geziyi iptal ettiği ifade ediliyordu.

Zeynel Abidin Hükümeti ise Tunuslu hacı adaylarını kutsal topraklara göndermemişti. Geçtiğimiz yıllarda bilhassa hac mevsimi yaklaştığı zaman ortaya atılan meşhur kolera hastalığını çocukluk yıllarımda öğrenmiştim. Bu hastalık durduk yerde hac döneminde ortaya atılır Müslümanların dini vecibe olarak ifa ettiği hac farizasını yerine getirmesine engel olarak tartışılır dururdu.

Onun arkasından başka hastalıklar ortaya atıldı. Deli dana hastalığı, kuş gribi gibi hastalıkları da ortaya atarak birileri ülkemizdeki hayvan varlığının ciddi manada düşmesine sebep olmuşlardı. Bu kez de domuz gribi hastalığını ortaya atarak ülkeleri sallamaya, sarsmaya başladı birileri.

 Ülkemize dış ülkelerden ithal edilen milyonlarca dolar para vererek aldığımız aşılar bir tarafta insanlarımıza enjekte edilirken diğer bir kesimde aşıların insan sağlığına, önümüzdeki yıllarda zarar vereceğinden bahisle şiddetle karşısına geçtiler.

Bu bizim ülkemizde olduğu gibi başka ülkelerde başka şekillerde algılanıyor veya istismar ediliyor.  Bunlardan bir tanesi de yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’dir. Domuz gribi bahanesiyle ülkesinden kutsal topraklara gidecek vatandaşlara haccı yasaklamıştı. Zeynel Abidin Bin Ali daha öncede ülkesinde başörtüsü düşmanlığı ile tanınıyor. Diktatörlüğü ve yasakçılığıyla bilinen Zeynel Abidin Bin Ali, üniversitelerden başlayarak tüm ülkede başörtüsünü yasaklamıştı. 1981’den bu yana başörtüsünün tüm kurum ve kuruluşlarda yasaklanmasının ardından, artık Tunus’u ziyaret eden başörtülü turistlerin de ülkeye alınmayacağı kararını vermişti.

Ayrıca İslami çalışmalara karşı eğitimini Avrupa’da alan ve batılı hayat tarzını benimseyen Bin Ali, Tunus’ta Müslümanların tüm dini çalışmalarının önünü keserken, hükümetine karşı tehlikeleri ortadan kaldırmak bahanesiyle tüm ülkede özgürlüklere karşı direnip duruyor. Ülkesindeki hacı adaylarını  domuz gribinin ortaya çıkmasından sonra bazı ülkeler vatandaşlarını hac ibadetlerini yapsınlar diye gerekli önlemler alarak kutsal topraklara gönderirken, Zeynel Abidin Hükümeti ise Tunuslu hacı adaylarını birçok önlemin alındığı kutsal topraklara göndermemişti.

Hacı adaylarını, domuz gribini bahane ederek hacca göndermeyen Bin Ali’nin kendisinin gribe yakalanması Tunus halkı arasında ve medyada farklı yorumlara neden oldu. Etme bulma dünyası… Siz, insanların temel hak ve özgürlüklerini, seyahat hürriyetlerini bir şekilde men ederseniz, onları engellerseniz bilesiniz ki, sizde sıkıntıya düşersiniz. Ülke insanlarınızı hac ibadetinden domuz gribi bahanesi ile engellerseniz Bay Zeynel Abidin Allah’ta size domuz gribini musallat eder diyorum. VESSELAM… 15 Mart 2009 PERŞEMBE

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DERSİNİ ALMIŞTA EDİYOR EZBER

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.