DOLAR

18,8116$% 0.01

EURO

20,4382% -0.29

STERLİN

23,3099£% -0.23

GRAM ALTIN

1.164,52%-0,15

ÇEYREK ALTIN

1.917,00%-0,15

BİTCOİN

442217฿%2.19832

a

ÖZ DEĞERLERİMİZ

Geçtiğimiz günlerde iş adamı Bilal Şahin tarafından yaptırılan Nohutlu Tepesi’ndeki tesisin açılışı yapılmıştı. Bu açılışa davetli olduğumuz halde katılamadım. Geçtiğimiz gün yakın bir dostumuz tarafından oraya davet edildik. Vakit öğlendi. Yozgat’ın tandır kebabını da ikram ettiler, eksik olmasınlar.

Bu tepeye ilk defa çıkmıştım. Çok güzel bir seyri var. Yozgat ayaklarımın altında kaldı. Kendimi uçaktan Yozgat’ımızı izliyor gibi hissettim. Arkadaşların ifadesine göre her zaman esen rüzgâr bizim orda olduğumuz vakitte esmiyordu. Güneşte kahrı çekilir derecede yakıyordu.

Binayı bir güzelce gezdik. Güzel bir tesis, iyi bir mekân. Yaptıranın eline sağlık, ecdadına rahmet. Allah kabul buyursun. İnşaat işçiliğinde yer yer işçilik hataları vardı. Keşke iş adamımız Bilal Şahin bu tür hayır işlerini yaptırırken bünyesinde en az bir mühendis ve mimar bulundurabilse de bu gözüken hatalar ortaya çıkmasa.

Nedir derseniz; yağacak bir yağmur esnasında suyun içeri dolmaması için hiçbir önlem alınmamış. Vakit geçmeden tez elden gözden geçirilmesi gerek… “Canım sende bunu mu sıkıntı ettin?” diyebilirsiniz. Unutmamak lazım ki “kalite detayda gizlidir” İş adamının bana göre hiçbir kusuru yok. O sadece parasını vermiş. Yapım işini üstlenen kişilerin yapması gereken şeyler bunlar.

 Anlatmak istediğim esas mesele bu değil. Geçtiğimiz Eylül ayı içinde nohutlu eteklerinde otların tutuşması sonunda yangın çıkmıştı. Muhabir arkadaşlarımız apar topar oraya gitmişlerdi. İtfaiye yangını söndürmüş. Ertesi gün Merhaba Gazetemizde Yakup Salman kardeşim Şahin Tepesinde yangın çıktı diye haber yapmıştı. Bu haber üzerine Mehmet Fevik Tuna isimli kardeşimiz 15.09.2012 tarihinde bana şu mesajı gönderdi. Noktasına virgülüne dokunmadan siz kıymetli okuyucuların dikkatine arz ediyorum:
“Gazetenizde Yozgat’ın şahin tepesi yandı haberini esefle kınıyorum. Zira Yozgat’ta Şahin Tepesi isimli bir tepe yoktur. Kadimden beri Nohutlu tepesi vardır. Halkın öz malına ve mevkilere verdiği isimleri kişilere mal etmek yöre halkına yapılan en büyük ayıptır! Padişahlar bile yapmadı bunu dağa tepeye kendi ismini vermedi verdirtmedi. Haberlerinizde kadimden beri nohutlu olan mevkiinin nohutlu olarak ad edilmesi nohutluya yapılan tesisin ise nohutlu tepesi şahin tesisleri olarak ad edilmesini rica ederim. Zira yanan yerin şahin tesisleriyle hiçbir bağlantısı ve ilgisi yoktur. Yanan yer nohutlu sırtlarıdır. Kişileri dağlaştıran ve geçmişe yanlış isimleri değiştirilmiş yerler devreden tek il Yozgat olması ne büyük gaflet”

Bu yazıyı okuduktan sonra doğrusu kendi kendimi yargıladım. Ben de Nohutlu Tepesine haksızlık yapıldığı kanaatine vardım. Belediye yetkililerinin bu yapılan inşaata ne isim verdiklerini sorguladım. Aldığım cevap, Yozgat Belediyesi tarafından hazırlanan Şahin Tepesi Seyir Terası projesi olarak isimlendirilmiş. Bu işin doğru olup olmadığını onlarla da müzakere etme imkânı buldum.

Bazı arkadaşlar verilen bu ismin yanlış olduğunu söyleseler de öze inildiğinde sükût ediyorlar. Bende sükût ikrardan gelir diye düşündüm. Mehmet Fevik Tuna isimli tanımadığım hem şehrimizin söylediği gibi kadimden beri Nohutlu Tepesi olan ismi, bizden sonra da yaşamalı ve yaşatmalıyız. Padişahlar bile yapmadı bunu dağa tepeye kendi isimlerini vermedi, verdirmedi. Varsın olsun diyemeyiz.

Bir mahalleye iş adamımızın zaten ismi verildi. Verilmesinde de hiç bir sakınca yok. Doğrusu keyif bile aldım. Helali hoş olsun. Ancak halka mal olmuş Yozgat’la özdeşleşmiş: Kirazlı Dere, Kabak Tepe, Esen Tepe, Soğuluk, Elekçinin yokuşu, Nohutlu, Kırıklı, Camızlık, Çirçir, Cirit Meydanı, Kel Tepe, Kaynarca, Abdullah’ın Bostanı, Tuzkaya, Taş Ocağı, Sarı Topraklık gibi isimleri değiştirince Yozgat daha mı güzel olacak? Bırakın da öz değerlerimiz eski haliyle kalsın diyorum VESSELAM… 16 EKİM 2012 SALI 

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KURUMLAR ARASI KORDİNE EKSİKLİĞİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.