ÖYLE BİR TATBİKAT YAPTILAR Kİ GERÇEĞİ ARATMADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2023 Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında İl Düzeyi Saha Tatbikatı gerçekleştirildi.

Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde 14 kurumdan yaklaşık 350 personelin katılımı ile yangın ve kurtarma tatbikatı yapıldı. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, daire müdürleri görevliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tatbikatta, Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde senaryo gereği yangın çıktı. İhbar üzerine ekipler harekete geçti. Bölgeye ulaşan AFAD ve İtfaiye ekipleri yangında yaralananları kurtardı. 112 Acil Sağlık ekipleri de ilk müdahaleyi olay yerinde yaptığı yaralıları hastaneye kaldırdı.
ÇOK BAŞARILI BİR TATBİKAT
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar yapılan tatbikatın hem eksikliklerin görülmesi hem de olası yangında yapılması gerekenleri uygulamalı olarak görmek açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yozgat tüm kurumlarıyla bu tür acil durumlarda nasıl reaksiyon göstermesi gerektiğini gerçeği aratmayan bu tatbikatla gösterdiğini belirten Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, “Eksiklerimizi görmek ve bütün birimler arasındaki entegrasyonu sağlamak adına bu tür organizasyonların yapılması çok önemli. Çok başarılı bir tatbikat gerçekleştirdik. Allah yaşatmasın ama bunlar bu coğrafyada yaşanan olaylar. Bunların önlenmesi ve önüne geçilmesi veya nasıl müdahale edilmesi gerektiğini göstermesi açısından bu tür tatbikatları önemsiyoruz. Bu tür tatbikatlar hem kurumlarımızın içinde hem de kurumların entegrasyonuyla dışarda gördüğünüz üzere örnek tatbikatlardır. Bu vesile ile tatbikata rehberlik eden Yozgat valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
HAZIR OLMAK GÖREVİMİZ
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan da Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde oksijen tüpünün patlama senaryosuyla bir arama kurtarma tatbikatı icra ettiklerini söyledi. 14 kurum ve 350 personelin katılımı ile gerçekleştirilen ve gerçekten gerçeği aratmayan tatbikatın önemine değinen Vali Özkan, “Gerçekleştirilen tatbikatla ne yapabiliriz, ne yapmalıyız onları burada görmüş olduk. Allah gerçeğini göstermesin ama hazır olmak hazırlanmak da bizlerin görevi ”diye konuştu.

Haber Merkezi

ÖYLE BİR TATBİKAT YAPTILAR Kİ GERÇEĞİ ARATMADI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!