ÖMER HAFIZ 3

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Cumartesi günü Hakkın Rahmetine kavuşan Topçu’lu Ömer Hafız Büyüksoy’u anlatmaya bugünde devam edeceğim.

Ömer Hafızı iki gündür anlatıyorum. Okuyan dostlarımız telefon ile sosyal medya aracılığı ile, bizzat arayanlar olduğu gibi yazılarımıza yorum yapanlarda yok değildi. Birçoğu okuduklarına hayranlıklarını da gizlemiyorlardı. Eksik olmasınlar.

Gerçek şu ki Ömer Hafız İslâm inancını yaşantısıyla topluma yansıtmış, Kuran ile yoğrulmuş, dolu dolu bir ömür geçirir.

Bilhassa namaz mevzuunda onun ki kadar ilmihal bilgisini her din görevlisinin bilmesini isterdim.

Zengin bir kütüphanesi vardı. Akşam sabah mütalaa, müzakere yapan, okuyan birisiydi. Hangi toplumda olursa olsun boş konuşmaz ve konuşturmazdı. Herhangi bir konuda mutlaka bir ayet-i kerime, arkasından bir hadis-i şerif okur, mana verir, dinleyenleri cezbederdi.

Karşısındaki insanların yorulduğunu, usandığını görünce de kendi hayatından örnekler verdiği gibi sahabe hayatından dini menkıbeler de anlatırdı.

Yeri kolay kolay doldurulamayacak bir kişiliğe sahipti.

Bir gün Şehzade Ahmet Efendi ile bir köye yatılı olarak giderler. Akşam sohbet sonrasında kalıp dinlenecekleri bir odaya iki tane yatak serilir. Biri yer yatağına diğeri de makat denilen divanın üzerine.

Efendi Hazretleri abdest tazelemeye gider. Ömer Hafız fırsattan istifade ceketini, pantolonunu yer yatağının üzerine koyar. Abdest sırası kendisine gelir dönüşte Şehzade Ahmet Efendi yer yatağındaki elbiseleri alır, divandaki yatağın üzerine koyar, kendisi de yer yatağına yatar.

Ömer Hafız geldiğinde manzarayı görür ”Efendim, müsaade edersiniz ben yerde yatacağım hayâ ederim” dediğinde Efendi Hazretleri; ”Evladım sen Kuran Hafızısın esas ben hayâ ederim. Hafız birinin yerde yatmasına gönlüm hiç razı olmaz” dediğini ve sabah namazına kadar uyumadığını söylerdi.

Şehzade Ahmet Efendi’nin oğlu Şakir Ergin Ağabey bir hatim için cüz dağıtıyordu. Okuması için Ömer Hafıza 7 cüz birden verdi, arkasından Hocalar parayı çok sever, sana para yok dedi. Oda babanız yaşadığı süre içinde bizi hiç incitmedi ama siz niçin böyle davranıyorsunuz dediğini biliyorum.

Aynı Şehzade Ahmet Efendi Ömer Hafıza ev yapması için bedelsiz arsa vermiş ve yaptırdığı camiye İmam Hatip tayin ettirmişti.

Bir başka anekdot:

Yimpaş yönetim kurulu başkanı Dursun Uyar Kuran-ı Kerim’den bir surenin tefsirini okumaya başladı. Bende Kuran’dan takip ediyorum, Ömer Hafız’da dinliyordu. Bir yere geldi ”Maşallah sen Arapça biliyor muydun?” dedi. Oda ” Hayır hocam ben Arapça bilmiyorum” dedi.” O halde sen ezberden okuyorsun, Arapça bilmediğine göre.” Kuran-ı Kerim’i açtı, değişik surelerden, değişik ayetleri okumasını, kırık ve toplu mana vermesini söyledi. Ömer Hafız nereyi sorduysa oda istediği şekilde okudu ve tefsirini yaptı.

Ömer Hafız, hayretini gizlemeden Dursun Uyar’a tebrik ve takdirlerini iletti. Yanında oturanlar olarak bizde bu durumdan ziyadesiyle zevk aldık.

Bir yanda Kuran Hafızı, bir yanda okuduğu surelerin ve ayetlerin ne manaya geldiğinin tefsirini yapan Âlim bir insanı kaybettik. Tüm Yozgat’ın ve sevenlerin başı sağ olsun diyorum vesselam… 18 KASIM 2020 ÇARŞAMBA

ÖMER HAFIZ 3
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!