OKULLU OLMAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okulların açılması herkes için büyük bir heyecan kaynağı oluşturuyor.
Okulları hiç kuşkusuz her insanın güzel anılarının dolup taştığı hem bilgi paylaşım merkezi hem de bir hayat okuludur.
Kimi çocuklar için okullar tamamen bir eğlence merkezi olarak görülebilir. Okullara koşa koşa giderler, heyecanla, coşkuyla…
Bazı çocuklar ise okula gitmeyi pek sevmezler…
Bu genellikle içine kapalı çocuklar da görünen bir vakadır. Bu gelip geçicidir.
Yeni bir arkadaş ortamı, farklı bir yuva alıp götürecektir bu düşüncelerini akıllardan… Acısıyla, tatlısıyla hayatın en güzeli anıları okullarda geçmektedir.
Okul bir öğrenci için en geniş sosyal çevredir.
Tatlı çekişmelerin, gülümsemelerin, oyunların, heyecanın sürekli yaşandığı, hiç tükenmediği bambaşka bir dünyadır.

Şimdi çocuklarımız, gençlerimiz yeni bir ayakkabı, yeni bir kıyafet, ilgi ve şefkatin kolları içerisinde mutluluklar yaşamaktalar.
Anneler babalar da mutluluk içerisinde hem kaygılanarak hem de gururlanarak geçirdiği çok güzel anlar…
Anne babalar için olayın boyutu çok farklıdır. Öğrenciler için belki bu duygu ve düşünceler kısa süre içerisinde silinip gidecektir ama anne ve babaların kaygıları hiç tükenmeyecektir.

Kendi yaşamış olduğu sıkıntıları, o güzel anları düşünerek, çocuklarına daha fazla kol kanat gereceklerdir.

Maalesef, bu güzel dünyanın içerisine giremeyen öğrenciler de bulunmakta hayatımızda. Hayatın ağır yüklerini çocuk yaşta yükümlenenler…

Yaşıtları okullarda kalem tutar, oyunlar oynarken, onlar; anahtar ve çekiç tutarak, hayatın vermiş olduğu o ağır yüklerle çocukluk yaşlarında tanışmaktalar.

Yaz tatilini çalışarak ailesine katkıda bulunmak isteyen öğrenciler gibi, maddi imkânsızlıklar içerisinde okul zamanı da çalışmaya devam eden çocuklar ve gençler bulunmaktadır. Özelliklede bu gençlere fırsat verildiği anlarda okullarında derecelendirmelere gidecek kadar başarı göstermektedirler.

Çünkü okulların gerçek anlamda bir çocuk için sıcak bir yuva olduğu, iş hayatında durumun daha da ağır olduğunu gözlemlemiş olması neticesinden kaynaklanan bir olgudur bu.
Bu konuda ailelerin görevlerini daha iyi bilmeleri gerekliliği doğmaktadır.

Çocukların sorumsuz bir şekilde yetişmeleri gelecekte negatif etkilerini gösterecektir. Çocukluk yaşlarından itibaren her okulluya kaldırabilecekleri kadar sorumluluklar yükleyerek, onları hayata adapte etmemiz gerekmektedir.
Eğer ki, çocuklarımız rahatlık ve bolluk içerisinde okullarına gidebiliyor.

Gerekli eğitimlerini alabiliyor, yüzleri gülüyorsa ne mutlu bizlere…

Binlerce şükürler olsun yaratana…

OKULLU OLMAK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!