NEREDEN BAKARSAK ORADAN GÖRÜRÜZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üç samimi arkadaş zaman zaman bir araya gelir, çarşı pazar gezerler. Gezerken gördükleri şeyleri kendi aralarında değerlendirip, yorum yapar görüş beyan ederler. Bir gün yine şehir merkezinin canlı, işlek bir caddesinde giderlerken karşı tarafa dikkatle bakan birini görürler.

İçlerinden bir tanesi “Yahu bu adam herhalde sarrafın vitrininde ki altınlara bakıyor.” Deyiverir

 Bir diğeri “Vitrinde ki altınlara değil, altınları dizen bayana bakıyor.” Diye söyler

Üçüncüsü ise “herhalde karnı acıkmışta dönerciye bakıyor.” Der.

Sonunda karşıya geçip adama nereye baktığını sormaya karar verirler. Bir de ne görsünler adam ağma gözleri görmüyor. Hanımı yandaki fırına ekmek almaya gitmiş onu bekliyor.

Baktığımızda tek bir gerçek karşısında üç farklı yorum daha doğrusu üç farklı suizan görüyoruz.

Aslında böylesi durumlarda herkes kendi kalbini okuyor. Kendi içindekileri ifşa edip ele veriyor.

Nereden bakıyorsak orayı görüyoruz.

Kendi fikirlerimizi o adamın şahsına yansıtıyoruz.

Bizi yaratan rabbimiz biz müminler için “Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının, çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin ayıbını aramak için casusluk yapmayın.” Buyurmaktadır. (Hucurat / 12)

Zanlarımız, bizim yaşımız, bilgimiz, kültürümüz, görgümüz doğrultusunda şahsımıza ait gönül terazimizdir.

Bu terazi başkalarını tartmak için elverişli değildir. Başkalarını doğru tartamaz. Bu yüzden sadece kendimizi tartmak için kullanmalıyız.

İnsan nefsanî gözle bakarsa kalbini oraya yansıtır. Allah’ın gör dediği yerden bakarsa o zamanda Allah’ın görmemizi istediği şeyleri görür.

Netice olarak gördüğümüz, duyduğumuz her şeyi enine boyuna araştırmadan ön yargıdan uzak zannın her çeşidinden kaçınarak, sakınarak birilerini töhmet altına sokmak bize yakışmaz. Birbirimizin ayıbını araştırarak bir yerlere varamayız.

“Bir kimse kendi hata ve kusurunu araştıracak olsa başkasının yüzüne bakacak mecali kalmaz.” Cumamız mübarek olsun diyorum Vesselam…

NEREDEN BAKARSAK ORADAN GÖRÜRÜZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!