NADİR GÖRÜLEN VAK’A BAŞARIYLA AMELİYAT EDİLDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Şehir Hastanesin’de Tıp Literatüründe az rastlanan bir vaka başarıyla ameliyat edildi.

Daha çok tekme kullanılan spor dallarıyla uğraşan sporcuların el ve ayak başparmaklarında oluşan kırıklara verilen ve çok nadir görülen “Pinckney Kırığı” ile gelen hastanın ameliyatı 15 dakika sürdü.

11 yaşındaki hastanın ameliyatını gerçekleştiren Yozgat Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji doktoru Op.Dr.Hakan Başar “Pinckney Kırığı daha çok el başparmağında görülen bir kırık şekli. Hastamızın ayak baş parmağında oluşu bizi çok şaşırttı.” dedi. Op.Dr.Başar, açıklamasına şöyle devam etti :
“Hastamız 11 yaşında erkek çocuğumuz tekvandocu. Tekvando eğitimi sırasında sol ayak başparmağını duvara vurmuş yanlışlıkla. Parmağında çok nadir görülen bir kırığı vardı. Literatürde Pinckney kırığı olarak geçiyor. Ameliyat etme durumunda kaldık ve bir tane tel ile kırığını düzelttik, tutturduk. Sonrasında yarım alçıyla bir müddet takip edeceğiz ve iyileşmesini bekleyeceğiz.”

AMELİYAT BASİT, AMA LİTERATÜRDE BİR KAÇ TANE VAR
Amaliyet toplam 15 dakika sürdü. İşlem olarak çok zor bir işlem değil. Ancak çok nadir bir kırık olduğu için bizde şaşırdık. Literatürde birkaç tane keysreport var, biz de keysreport yapmayı düşünüyoruz.

PİNCKNEY KIRIĞI NEDİR?
Pinckney kırığı daha çok tekme kullanılan spor dallarıyla uğraşan sporcularda görülen bir kırık. Ayak baş parmağının distal falanks dediğimiz en uç kısmının büyüme planının ayrılmasıyla gelişiyor. Elde görülen daha sık muadilleri var ama ayakta görülmesi biraz daha nadir bir kırık. Özel bir ismi olduğu için Pinckney Kırığı olarak biliniyor literatürde. Ameliyattan sonra inşallah şifa bulacak çocuğumuz.
Tamamen iyileşmesi ortalama 3 hafta sonra tellerini sökmeyi düşünüyoruz. Tabi röntgen kontrolü sonrası, sonrasında da yavaş yavaş ön ayağına yük vermeye başlayacağız.”

TEDAVİ İÇİN TANI DOĞRU OLMALI
Yozgat Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji doktoru Op. Dr. Mehmet Okan Atahan ise nadir görülen bu vakanın tanısının konmasıyla doğru tedaviye ulaşıldığını belirtti. Op.Dr.Atahan mesai arkadaşı Op.Dr.Hakan Başar’ı koyduğu tanıdan dolayı tebrik ederek şöyle konuştu :

“Bu tür kırıkların aslında tanı ve tedavisi burada tanı daha zor tedaviden ziyade. Hakan arkadaşımız tanısını gayet iyi koydu. Bu tür durumlarda eğer tanı atlanabilirse kolay bir tedavili hastalıkta beklenmedik ya da hastanın hayatını ömür boyu etkileyecek bir travma olabiliyor. Bu yüzden tanı kısmında özellikle atlamamak adına hastayı iyi dinlemeli iyi muayene etmenin önemini bir kez daha görmüş olduk.”

NADİR GÖRÜLEN VAK’A BAŞARIYLA AMELİYAT EDİLDİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!