Mükerrem Hiç Kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski Yozgat Milletvekillerinden Mükerrem Hiç kimdir?

1929 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuştur. Aynı fakültede doktora yapmıştır. İngilizce ve Fransızca öğrenmiştir. 1962 yılında “doçent”, 1968 yılında ise “profesör” unvanı almıştır.

Türkiye İş Bankası’nda memur olarak görev yapmıştır. 1953 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Profesörü, İktisadi Gelişme Enstitüsü Direktörü, Türkiye Avrupa ve Orta Doğu İktisadi ve Sosyal İlişkiler Araştırma Enstitüsü Müdürü, İstanbul Üniversitesi Yaz Okulu Müdürü, Devlet Planlama Teşkilatı Araştırma Proje Koordinatörü ve Dünya Bankası Araştırmacı Danışmanı, ABD Columbia Üniversitesi Misafir İktisat Profesörü, Türkiye Odalar Birliği İktisat Müşaviri, İktisadi Kalkınma Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olarak görevlerde bulunmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yapılan genel seçimlerde 17. Dönem Yozgat Milletvekilliği yapmıştır.

ANEKDOT:

Mükerrem Hiç, Yozgat’a seçime az bir süre kala geldi. Seçim sonunda Milletvekili olarak mazbatasını aldı.

O günlerde MDP’nin 1.sırasında olan Turgut Erkekliyi 2.sıraya kaydırarak 1.sıradan Hiç’i aday ettiler. Kampanya sürecinde rahmetli Oflunun Hacı, Dursun Aslan, İlhami Akçınar ve arkadaşları Mükerrem Hocayı hangi köye götürdülerse tanıtmakta zorluk çektiler.

Çözüm olarak buna bilinmeyen uzaklarda bir köy ismi bulalım. Ayrıca Yozgat’ın da eniştesi diyelim. Halka anca bu şekilde kabul ettiririz fikri gündeme gelince eski Demokrat Partili bir akıl dane “ondan kolayı ne var. Ben o işi kına gibi un ederim” der. Gittikleri köylerde “Mükerrem Hiç Milletvekili adayımız Yozgat’ın eniştesi Muşallim Kalesinden evli “ derler.

O gün siyaset yapan kelli felli isimler bile Muşallim Kalesinin neresi olduğunu bilmezler. Kısa süren kampanyada Yozgat’ın eniştesi fikrini yaysalar da Yozgat halkı tarafından bir türlü kabul görmez. Haber Merkezi

Mükerrem Hiç Kimdir?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!