MUHİTTİN ŞAHİNER HOCA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemiz ve dünya üzerine kâbus gibi çöken Covid-19 virüsü ölümleri tetikledi. Gün geçmiyor ki bir dostumuz, bir büyüğümüz, bir eşraf insan hayatını kaybetmemiş olsun.

Her ölen insan için Çapanoğlu Camiinden verilen salâlar duyuluyor arkasından verilen ölüm ilanları bir türlü anlaşılmıyor olsa da sosyal medya paylaşımlarından kimlerin öldüğünü resimleriyle görme imkânımız oluyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Hafız Ömer Büyüksoy, Hafız Kadir Yüce…

Geçtiğimiz günlerde de Muhittin Şahiner Hocamızı Hanımınız vefatından bir gün sonra kaybettik.  Peş peşe hakka yürüdüler.

Hep söylerim; güzel insanlar, güzel atlara binerek bir bir gidiyorlar. Yerleri de kolay kolay doldurulacağa benzemiyor.

Kadir Yüce Hocamız 50 yıla yakın Şeyhzade Ahmet Efendi Camiinde müezzin kayyım olarak görev yaptı. Efendi’nin hizmetinde bulundu. Cami minaresinde hoparlör teşkilatı olmadığından günde 5 defa minareye çıkarak Ezan-ı Muhammedi okuyan kişidir Kadir Hafız.

En son bugünde İmam Hatip okulumuzun ilk veya ikinci mezunlarından Muhittin Şahiner Hocamız hayatını kaybetti. Türkiye’nin birçok yerinde görev yapmasının yanında Yozgat İmam Hatip lisesinde de meslek dersleri öğretmenliği, Müdür Muavinliği, belli bir müddette Müdürlük yaptı. Kendisini tanıyan bütün öğrencileri merhum Hocamızın nüktedan ve olayları abartılı bir şekilde anlatan yapıda olduğunu bilirler.

Cenaze namazını oğlu Fatih Şahiner kıldırdı. Namazı beklerken 8 – 10 tane öğrencisi vardı. Her biri bir anekdot anlattı o anda.

70’li yıllarda kimselerde araba yokken İmam Hatip okuluna yurt dışından Ford Taunus marka bir otomobili bir hayırsever bağışlamıştı. Şahiner Hocamızın da ehliyeti vardı. Biner arabaya  gezer, öğrencileri köylere vaaz etmek, cuma kıldırmak maksadıyla götürür, getirirdi.

Bir gün 5 arkadaşımızı 5 ayrı köye götürüyordu. Çalatlı Cinli kavak mevkiinde arabayı birden sağa çekti. “Çocuklar arabanın frenleri şişti” Dedi.  Bizde hiç bir şey bilmiyoruz. Karşıdan gelen bir minibüsü durdurdu. Şoföre kendisinin Yozgat İmam Hatip Okulu Müdürü olduğunu, ağır vasıta ehliyetli olduğunu anlattı. Şoförü öyle bir yağladı, yüzledi ki adam hemen takım çantasını getirdi, yarım saat arabayla uğraştı, arızayı giderdi, bize yol verdi.

Kendisine dedim ki: “Hocam adama öyle bir damardan girdin ki adam neye uğradığını bilemedi.” Bana döndü: ”Ulan pis herif Hocanızı örnek alın, Hocanız hiç bir yerde sıkıntı çekmez. Bu şoföre methiyeler döktürmeseydim arabaya elini bile sürmezdi” dediğini anlatıyordum ki ölüm haberini aldık.

Bu haberi duyan başka bir öğrencisi bana şu mesajı çekti:

“Muhittin Şahiner hoca derdi ki: -Gençler, bu bizim Ford Taunus ile 2 saat 15 dakika da Ankara’ya vardım. Ulusun göbeğinde doovah! Dedim. Frene bastım.  Araba asfaltı yarım metre oydu- der” Bizde dünde, bugünde hâlâ güleriz.

Makamı Âli olsun. Kendisini hayırla yâd ettik. Allah onu cennetine koysun diyorum vesselam… 20 KASIM 2020 CUMA

MUHİTTİN ŞAHİNER HOCA
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!