DOLAR

18,8176$% 0.02

EURO

20,4425% 0.02

STERLİN

23,2774£% -0.14

GRAM ALTIN

1.163,30%-0,12

ÇEYREK ALTIN

1.915,00%-0,46

BİTCOİN

435184฿%-2.0181

a

MÖHTEBER HANIM 2

Bir önceki yazımda Möhteber Hanımı anlatmıştım. Bugün yine aynı konuyu işleyeceğim.
Möhteber Kör Bekir oymağının gelinidir. Aynı köyden iki genç evlilik yapacaktır. Fakat şimdiki gibi o zamanlarda davetiye yoktur. Onun yerine okuyuntu denilen tavuk, kaz, hindi(culuk), parmak çörek, leblebi çerez dağıtılarak düğüne davet edilirdi eş, dost, akrabalar.

Möhteber ’in akrabalarından Hatın ile Hacı Osman’ın düğün çağrıları yapılmış, davul da tutulmuştur. Perşembe gününden başlayan düğünde Cuma günü oğlan evi, Cumartesi kız evinden  çeyiz alır. Pazar günü de gelin çıkartılır.

Zenginler gaze düğünü yaparlar, at üstünde cirit, meydanlarda güreş yaptırırlar birden çok büyükbaş, küçükbaş hayvanlar kesilir dört gün boyunca sabah öğle akşam yemek verirlerdi.
Orta halli ailelerde kendilerine göre evlerinde, köy odalarında düğünlerini yaparlar örf adet ve geleneklerinden de taviz vermezlerdi.

Hatın ile Osman’ın düğünü başlamış, gelinin çeyizi serilmiştir. Oğlan başı kız evine bir grupla gelirler. Gelin’in eşyaları at arabalarına yüklenmeye başlar. Gelin kızın Dayısı Nadir ve yakınları ellerine geçirdikleri kazandibi karası, kına, sentetik boyalardan ne bulurlarsa kız tarafından eşya taşıyanların eline yüzüne sürerler. Şaka olsun diye kız evi naz evidir bunu hep yapar, oğlan evi de sesini çıkartmazlardı.

Nadir, Möhteber’i görür, elindeki boyayı eline yüzüne sürer, kadında seslenemez. Bu durumu hazmedemeyen Möhteber eline bir bez alır katrana batırır Nadir’in elini yüzünü bir güzelce boyar. 
Bu duruma kızan Nadir:” Yarın sen gelin almaya gelince ben bunun altında kalmam, sen gelmeden de gelini vermem” der.
Möhteber: “Sende kim oluyorsun. Çeyizi aldığımız gibi gelinimizi de alırız. Sen bana kara sürdün. Bende gelmeyeceğim” der.

Nadirde: “Möhteber gelmeden gelini verirsem üçten dokuza şart olsun, avradım boş olsun” der.
Ertesi gün at arabalarına binen genç kızlar ve gelinler davul zurna eşliğinde gelin almaya gelirler.
Nadir, Möhteber’i arar ama ortalarda yoktur. İnat eder gelin almaya gelmez.  Nadir de gelini vermez. Ara bulucular girer araya ama nafile. Nadir’in hanımı Adeviye bir kenarda ağlar çocuklarım ortada kalacak, herif beni boşadı derken oğlan başından Kel İsmail’in Eysan çıkar ortaya. Eli sopalı, gözü kara kolay kolay kimse bileğini bükemez içeri gelini almaya girer. Gelinin kolundan tutar avluya çıkartır arabaya bindirecekken Melek Ebem devreye girer.
Kör Bekir oymağının kıramayacağı lafının üstüne laf söyleyemeyeceği ana olarak gördükleri Melek Hanım, Eysan’ın bu hareketine müdahale eder durdurur onu.
“Beni dinle oğul, bu lüzumsuz adamın ağzından bir yemin çıkmış siz burada bekleyin ben Möhteber’i alıp geleyim” der.
Varır Möhteber’e gider.
Möhteber:” Melek ana senin geldiğin ayaklara kurban olurum sen olmasaydın zinhar adım atmazdım patlak Nadir için. Boşarsa boşasın inadım inattır ama sen belimi kırdın hadi gidelim” der.
Möhteber düğün evinin önüne gelir Nadir bunu görür yemin yerine gelmiştir gelin ata bindirilir.
Böylece düğün biter, Hatın gelin olur, Nadir de avrat boşamaktan kurtulur ‘Allı evlenir Güllü de gelin olur’ Bu olaya da adı geçenlerin hepsi rahmetli olmuştur. Allah hepsine Rahmet eylesin diyorum.. Vesselam… 8 HAZİRAN 2020 PAZARTESİ

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MÖHTEBER HANIM 1

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.