MİRAÇ KANDİLİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumartesi günleri köşe yazısı yazmıyorum. Önümüzdeki Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gecenin Miraç Kandili olması hasebiyle bu gecenin önemine binaen yazımı bir gün öncesinden yazıyorum.

Miraç; Recep ayının 27. Gecesi Cenâb-ı Hakkın daveti üzerine Cebrail (as) rehberliğinde Peygamberimiz Hz Muhammed (a.s.)’ın bu gecede Mescîd-i Haramdan Mescîd-i Aksa’ya, oradan da semaya, yüce âleme, ilahî huzura yükselmesidir.

O gece dinimizin temel esasları bize bildirilmiştir. Böyle bir gecede Allah’ın elçisi Cebrail tarafından Mekke’den alınıp Kudüs şehrindeki Mescîd-i Aksa’ya Burak adlı beyaz bir cennet bineği ile götürülmüştür. 

Kudüs’e gelmeden yol üzerinde Hz. Musa’nın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, daha sonra Mescîd-i Aksa’ya geldi. Oradan göklere yükselirken sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Âdem, Yahya, İsa, Yusuf, İdris, Harun, Musa, İbrahim gibi peygamberlerle görüştü. Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, tebrik ettiler. Miracını kutladılar. Peygamber Efendimiz, buradaki peygamberlere iki rekât namaz kıldırdı ve hutbe okudu. 

 Oradan Sidret’ül Müntaha denilen yere vardı.  Hz. Cebrail’in buradan öteye gitmesi mümkün değildi. 

Peygamberimiz (a.s.) bundan sonra Refref adında bir vasıta ile zaman ve mekândan münezzeh (uzak) olan Cenâb-ı Hakk’ın cemaliyle müşerref oldu. 

Bütün âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed,  göklerden yeryüzüne dönerken Müslümanlara üç büyük hediye getirmiştir. 

1- Beş vakit namazın o gece farz kılınması.                                                                                                

2- Bakara Suresi’nin sonunda bulunan Amenerrasulü ayetlerinin verilmesi. 

3- İman ettikten sonra şirke düşmeden mü’min olarak ölenlerin cennete gireceklerinin bildirilmesidir. 

Ayrıca İsrâ Suresinde bildirilen İslam dininin diğer temel esasları;

1- Hiç bir şeyi Allah’a ortak tanımayın. 

2- Ana-babaya itaat ve hürmet edin. 

3- Akrabaya, fakirlere ve yolculara yardım edin. 

4- İsraftan ve cimrilikten sakının. 

5- Çocuklarınızı öldürmeyin. 

6- Zinaya yaklaşmayın. 

7- Suçsuz ve haksız yere insan öldürmeyin. 

8- Yetimlerin hakkını yemeyin ve onlara iyi muamele edin. 

9- Verdiğiniz sözleri yerine getirin. 

10- Ölçü ve tartıları doğru ve dürüst yapın. 

11- Bilmediğiniz bir şeyin arkasına düşmeyin. 

12- Yeryüzünde kibir ve gururlu olarak yürümeyin. 

Bu geceyi nasıl ihya etmeliyiz; 

Bu geceyi bol bol Kur’an-ı Kerim okuyarak, Peygamberimize salâtü selam getirerek, aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek, Allah rızası için namaz kılarak, hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak, günahlarımızın bağışlanması için Allah’tan af dileyerek, Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, hastaları, yaşlıları ziyaret ederek, yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek, eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, dargın ve küskünleri barıştırarak, değerlendirebiliriz. 

Ayrıca, yatsı namazını cemaatle kıldıktan sonra sabaha kadar uykusuz kalarak, nafile ibadet ederek farz olan sabah namazını ihmal etmeyelim. Mümkünse sabah namazını cemaatle kılalım.

Son sözlerimi İsrâ Suresinde belirtilen ayet mealiyle bitirmek istiyorum. 

“Ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescîd-i Haram’dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescîd-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” (İsrâ 3) diyor Rabbimiz…

Vesselam… 26 ŞUBAT 2022 CUMARTESİ

MİRAÇ KANDİLİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!