MİLLETVEKİLİ KAYALAR, KANAYAN YARAYA DEĞİNDİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar, 2024 yılı Tarım ve Orman Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda ve İYİ Parti Yozgat İl Başkanlığında yaptığı açıklamalar ile çiftçinin sırtında bir kambur olmaya devam eden faizler ve çifte standardın kaldırılmasını söyledi.


Milletvekili Kayalar, ”Çiftçimizin tabiri ile standardı düşük buğday olarak nitelendiren ve toprak mahsulleri tarafından alınmayan buğdaylar büyük bir sorun teşkil etti. Çiftçi tamamen ortada bırakıldı. İlan edilen fiyat hiçbir şekilde çiftçinin eline geçen bir fiyat olmadı. 8 bin, 8 bin 500 lira olarak ifade edilen fiyatlar belli bölgelerde 4 bin liraya kadar düştü. Bundan dolayı da fevkalade mağdur olmuş durumdalar. Şuan da Türkiye genelinde 535 milyar lira çiftçinin ziraat bankasına ve finansal kurumlara borçları var. Bu borçlarını nasıl ödeyeceğini çiftçimiz kendisi de bilemiyor ve bir çaresizlik içerisindeler” diyerek açıklamalarına başladı.
“ÇİFTÇİ BORÇLARI FAİZSİZ YAPILANDIRILMALI”
İYİ Parti Yozgat Milletvekili Lütfullah Kayalar, “Çiftçi borçlarının faizsiz bir şekilde yapılandırılması lazım. Çiftçimizin en azından burada faiz karşısında ezilmemesi ve bir nefes aldırılması gerekir. Bu tabi ki çiftçinin önümüzde ki sene için yapacağı ekimlerde yapılabilecek olan bir şey değildir. Çok farklı çalışmaların yapılması lazım. Çiftçi ile ilgili desteklemelerde şuanda çok büyük sıkıntılar var. Bu desteklemelerin tamamen yeni bir yapılanmaya kavuşması ve burada çiftçinin üretimini rahat yapacak konuma getirilmesi gerekiyor. Çiftçimizin en azından burada faiz karşısında ezilmemesi ve bir nefes aldırılması gerekir. Bu tabi ki çiftçinin önümüzdeki sene için yapacağı ekimlerde yapılabilecek olan bir şey değildir. Çok farklı çalışmaların yapılması lazım. Bu desteklemelerin tamamen yeni bir yapılanmaya kavuşması ve burada çiftçinin üretimini rahat yapacak konuma getirilmesi gerekiyor. Bilindiği gibi köylerimizde çiftçilerimiz ile ilgili yaş ortalaması fevkalade yükseldi. Gençler çiftçiliğe çok fazla ilgi göstermiyor. Ama tarım Türkiye’de ki ana sektördür. Ama tarımın olmadığı yerde sadece sanayi tek başına bir şey ifade etmez. Temel sektör tarım sektörüdür, gıda sektörüdür. Bu nedenle gençlerimizin de tarım sektöründe öne çıkmaları için yeni bir programın ortaya getirilmesi ve bunların da desteklenmesi gerekiyor” dedi.

“5 BİN LİRA MÜJDESİ”
Milletvekili Kayalar, ”Yine çiftçimizi çok üzen gelişmelerden biri olan 5 bin liralık ödeme. Bir aydır 5 bin lira veriliyor, 5 bin lira vereceğiz şeklinde birçok reklam kampanyaları yapıldı. En sonunda müjde olarak açıklandı. Şimdi baktığımız zaman bu tek sefere mahsus olan bir konu. Bu paranın gerçekten hak edenlere ödenmediği konusunda itirazlar var. Yozgat’ta Ziraat odamızın ve burada değerli teşkilat mensuplarının da ifade ettiklerine göre bu 5 bin lira konusunda çok büyük tutarsızlıklar var. Bir yandan da çok büyük memnuniyetsizlik var. Alması gerekenlerin %30’unun aldığı, %70’inin de alamadığı şeklinde ortada hem görüş var hem tespit var hem de böyle bir gerçek var. İnşallah bu konuda ki bu sıkıntılar bu haksızlık ve bu insanlar arasında fark yaratılması kısa bir süre içerisinde son bulur. Gerek bakanlığın gerekse bakanlık dışında ki ilgili birimlerin alacağı kararlar bu 5 bin liranın bütün hak edenlere de ödenmesi sağlanır. Bakalım önümüzde ki günlerde nasıl bir gelişme olacak” ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı. Haber: Bülent Kalabalık

MİLLETVEKİLİ KAYALAR, KANAYAN YARAYA DEĞİNDİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!