MİLLETİN MALI BANKALARCA SATILIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eskiden ulusal gazetelerin reklam sayfalarında hemen hemen her gün sahibinden satılık gayrimenkul ilanları okurduk. İhtiyaç duyanlar bu sayfaları takip eder alıp ve satarlardı.

Şimdilerde ulusal gazetelerin yanında birde internet ortamında sahibinden satılık menkul, gayrimenkul, bankalardan satılık ilan ve reklamları görür olduk. Bu neyin göstergesi? Diye geliyor insanın aklına. Hadi sahibini anladık, istediği gibi alıp satar ihtiyacı olur, yatırım amaçlı olur vs. Ama şimdi sahibinden yerine bankalardan satılık ilanlarına şahit oluyoruz.

Bankalara olan kredi borcunu ödeyemeyen binlerce vatandaş evini, arabasını veya işyerini kaybederken, ipotekli taşınmazlara el koyan bankalar ise emlakçılığa soyundu.

Türkiye’nin her yerinde konuttan tarlaya, arsadan bağ ve bahçesine kadar bankalar, haczettikleri taşınmazları online satış sitelerinden de satmaya başladı.

Türkiye’nin dört bir yanından ev, arsa, işyeri, bağ, bahçe gibi her türlü taşınmazın yer aldığı binlerce ilan, bankaların haczettiği malların bir numunesi olarak satış listesine koyup alıcı bekliyorlar.

Nerden nereye bankalar asli hüviyetlerini unutarak bir noktada tefecilik yapmıyorlar mı? Evet, aynen öyle yapıyorlar. Önce insanları borçlandır, borç batağına sok, sonrada malına el koy hacet mezat sat.

Binlerce insan krediler vasıtasıyla bankalara borçlu hale gelirken, borcunu ödeyemeyenlerin haczedilen malları bankaların hanesine kâr olarak yazılıyor.

Borcunu ödeyemeyen vatandaşın evine, arsasına ve arabasına el koyan bankalar, haczettiği malları online satış siteleri üzerinden satmaya başladı. Türkiye’nin dört bir yanından ilanların yer aldığı internet sitesi, faiz sistemi altında ezilen vatandaşların durumunu göstermeye yetiyor da artıyor bile.

Binlerce vatandaşlar bankaya olan borcunu ödeyemedi. Bankalar tarafından ipotek altına alınan mallar ise bir bir haczedildi. Haczedilen malları kendi siteleri üzerinden satışa çıkaran bankalar burada rağbet olmayınca online ikinci el satış sitelerine yönleniyor. Satışa çıkarılan konut sayısının 2 binlere yaklaştığı yetkililer tarafından belirtiliyor.

Bu tür sitedeler de çoğunlukla kamu bankalarının olması ise dikkat çekiyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Deniz Bank, TEB ve Kuveyt Türk Bankası açtığı resmi üyelik ile vatandaşlardan haczettiği taşınmazları satışa çıkartan bankalar arasında yer alıyorlar.

Keşke bunun yerine bankalar, işletmelere ortak olsalar beraberce imalat sektöründe ve sanayide öncü kuruluşlar olsa daha çok üretsek, daha çok ihracat yapsak, böylelikle daha çok kar etsek ülkemize ekonomimize katkı sunsak.

Yurt dışından yapacağımız her türlü ithalat yerine, bankaların ortaklığa güçlenecek kobiler veya özel sektör marifetiyle üreteceğimiz malları ihraç edebilsek. Ekonomideki kötü gidişe dur diye bilsek, diyorum. Vesselam… 2 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA

MİLLETİN MALI BANKALARCA SATILIYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!