MESLEKİ YÖNELME

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlimizin ticari anlamda üretime yönelik büyük eksiklikleri olduğu gerçeğiyle baş başa olduğumuz bir dönem içerisindeyiz. Geçtiğimiz dönemler içerisinde, meslek öğrenmek adına usta-çırak ilişkisi altında güzel bir dayanışma vardı. Bu sayede hem sanatsal yönlü çalışma tarzları geliştirilmiş oldu, hem de ticari tabanlı meslek sahibi olma imkânı sağlanmıştı.

Zaman ilerledikçe bu ilişkiler yerini daha kolay görünen bir takım çalışma sahalarına bıraktı. Bir anlamda ustalar çıraksız kaldılar.

Ustaların yaşlanmaları ve yorgun düşmeleriyle birlikte, birçok meslek ve sanatkârlık alanının bırakılmaya, unutulmaya başlandığını çok iyi biliyoruz. Meslek sahibi olmak yerine, her hangi bir yerde kısa süreli çalışmak ve daha kolay görünen, emeksiz işler aranmaya başlandı.

Bir anlamda hazırcılığın alt yapısı atılmış oldu. Netice olarak tüm bu gerçekler zaman içerisinde yaşandı. Bugünkü nesil hala durumun farkında olmamış olsalar da, yetişkin ve olgun insanlar bu etkenlerin eksikliklerini belki de ah, vah çekerek yâd etmektedirler…

Meslek sahibi olmanın önemi anlaşılmış olması gerekiyor ki, istatistiklere bakıldığında meslek liselerine olan talepler gün gün artmaya başladı. Dört yıl içerisinde meslek liselerine talebin artmasıyla, yapılan müracaat sayısı kat kat artmış durumda.

Meslek lisesi okuyarak, yeniden iş güç sahibi olmak adına, girişimlerde bulunuluyor. Gençlerin çeşitli meslek alanlarına yönlendiriliyor olması oldukça sevindirici bir haber. İlimiz adına gayet güzel bir gelişme…

Bugün üniversiteyi kazanan birçok gencimiz okulunu en iyi şekilde bitirmiş olsa dahi işsizlik sıkıntısı içerisine girmekte. Üniversite okuyarak bilgi birikim edinmek, kültür seviyesini yükseltmek ve sosyalleşmek her birey için gerekli bir durum. Fakat bugünlerde, üniversite okumanın finansal açıdan getirisi çok farklı değil.

Bu açıdan üniversite okuyamayan gençlerin çeşitli alanlara yönlendirilmesi, özellikle de meslek sahibi olmaları oldukça gereklidir. Bu gelişmeler sadece öğrenim süreci içerisiyle bağlantılı kalmamalıdır. Okul bitiminde de öğrencileri yönlendirecek bir takım çalışmalar yapılması oldukça faydalı olacaktır. Yeniden usta-çırak ilişkisi içerisinde, bir takım iş sahalarının geliştirilmesi ve kazanç sağlanabilmesi ilimiz açısından önem taşımaktadır.

Bu denli yönelmelerle, ilimizde hem sanatsal alanlara olan ilgi artmış olacak, hem de gençlerimiz meslek sahibi olacaklardır.

MESLEKİ YÖNELME
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!