MERKEZİN SADECE ADI VAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

On iki yıldır Ak Parti iktidarıyla Yozgat İl Genel Meclis Başkanlığı koltuğuna oturamadı. 2004 yerel seçimlerinde İl Genel Meclis oluşur. Akdağmadeni’nden Ayhan Can’a teslim edilir. Varsa da yoksa da Ayhan Can 5 yıl öyle geçer. 2009 yerel seçimleri yapılır, bu sefer sıra Sorguna gelir. Üzeyir Aslan seçilir ve oturur o koltuğa. Kendi isteği ile milletvekili adayı olana dek kimse kaldıramadı o koltuktan. Bu sefer merkeze verirler sandık, acırlar halimize dedik de Yozgatlı üyelerin adını bile anmadılar vurdular elimize… Yine Akdağmadeni’nden Ayhan Can’ı Meclis Başkanı seçtiler de gözümüzün yaşına bakmadılar.

30 Mart 2014 seçimleri öncesi bu konu gündeme geldi. Yazıldı çizildi geçmişte ki yanlışlar kınandı büyük ölçüde eleştirildi. Eksik olmasın üstat İnan Soyer bu konunun üstüne gitti. Ayhan Can’ı ciddi manada eleştirdi. Meclis Başkanı’nın Yozgat tan seçilmesinin önemini dile getirdi. Getirdi de kimsenin sesi bile çıkmadı, aleyhinde yazılanı, çizileni, söylenenleri duymadılar bile.

Gün geldi adaylar tespit edildi, aynı tas aynı hamam ahbap çavuş ilişkisi. Merkez milletvekili Yusuf Başer’e bu konularda hassas olunması yönünde tavsiyeler yapıldı dinlemedi hiç kimseyi. Bildik adamlar yazıldı oda sesini çıkartmadı. Daha sonra “bu işlerden haberim yok banane kardeşim, Bakan Bey yapıyor ne yapıyorsa” diye işin içinden sıyrıldığını zannetti.

Hâlbuki bu tür kurumlara seçilecek kişilerin bilgili, birikimli, kültürlü olması, kariyer sahibi siyaset bilmesi gibi yetenekli olmaları gerekirken, “benim olsun mantığı” galebe geldi. “Davul çaldıran olsun, benim adamım olsun isterse çaputtan olsun” dediler.

Belediye Meclisi İl Genel Meclisi Üyelerinin seçimlerinde aynı ayak oyunları adam kayırmalar eski dostlar tercih ediliverdi. Bu ırkçılık neymiş, ruhumuza nüfuz etmiş meğer. Daha aday tespitleri yapılmadan uyardık kendilerini. “Meclis Başkanlığı yapacak kişileri iş başına getirin” dedik. Bu tür yerlere; hamamcı, bakkal, fırıncı yerine bu işi yapabilecek bilgi donanımlı köyleri tanıyan tecrübeli üyeleri tercih edin dedikte yine bildiklerini okudular.

Minare ne kadar yüksek olursa olsun imam bildiğini okuyor. 30 yıl geriye gidip “bizim teşkilattan biri olsun velhasıl ideolojimize hizmet eden biri olsun” diye tercihlerini ortaya koydular. Tercih etti de iyimi oldu? Vakıflarda, derneklerde, bürokraside aynı tercihler yaptı. Türk Kızılay gibi din, dil, ırk, mezhep, meşrep gözetmeyen evrensel bir kurumda bile yansız olamayan, ideolojik davranan bir vekilin Yozgat’ı getireceği nokta bundan başkası olamaz.

Bu maharetini keşke merkez vekili olarak İl Genel Meclisinde de gösterebilse Sayın Başer. Merkezden seçilen güçsüz adayları, ilçelerin işine geliyor. Onların iştahlarını kabartıyor. Onlar da bir Akdağmadeni, bir Sorgun, bir Boğazlıyan al birini vur ötekine.

Ben Yozgat’ım, ilim, merkezim ilçelere bağlı değilim, seçimmiş, ne seçimi, demokrasiymiş hani demokrasi? Usul, nezaket, zarafet diye bir şey var. Siz siyasetçiler doğup büyüdüğünüz ilin hakkını koruyamazsanız, o ili ayaklar altına verirseniz, o il büyür mü? O il göç vermez mi? 800 bin nüfus 400 kırk dört bine düşmez mi?

Buradan bir kez daha sesleniyoruz; “Eyy Milletvekili Yusuf Başer, siz merkez vekili değil misiniz, neden İl Genel Meclis Başkanı’nı merkezden seçtiremiyorsunuz. İl Başkanlığı neden Yozgat ta da Sorgun da değil? O zaman İl Başkanı Harun Lekesiz ne iş yapar, ne işe yarar, adı var kendi yoksa derhal şimdi istifa etmeli değil mi?

Son 15 yılda merkezden İl Genel Meclis Başkanlığı koltuğuna bir Yozgatlı oturtamıyorsanız yazıklar olsun. Sizlere diyeceğimiz şudur ki: “Bugün ki üstlendiğiniz göreviniz arkadaşını, ahbabını, dostunu, emmi, dayı, torununu kuzenini dava arkadaşını bu tür yerlere seçtirmek midir?”

Ehliyet liyakat kültür birliği birikimi siyaset niye aranmaz niye ahbap çavuş ilişkisi. İl Başkanının görevi, agresif hareketlerde bulunmak, tebaasına tepeden bakmak, vatandaşların telefonlarına cevap vermemek, kavga etmekten ibaret midir? Hele hele gurur, kibir, enaniyet hiç de değildir.

Âhirkelâm Ak Parti İl Başkanlığında bir oylama yapılıyor. Akdağmadeni adayı Adem Darımla’ya 13 oy Sorgun adayı Hacı Şahbaza 11 oy Merkez adayı Kudret Alpkoçak’a 6 oy çıkıyor. 29 İl Genel Meclis Üyesi yanı sıra İl Başkanı Harun Lekesizin ’de oy kullandığı seçimin ikinci turun da ise; Sorgun adayı Hacı Şahbaz 16 oy alıyor Akdağmadeni adayı Adem Darımla ise 14 oy alıyor. Dün yapılan oylamada ise 38 üyenin tamamı Hacı Şahbaz diyor.

Buna göre Hacı Şahbaz yeni İl Genel Meclis Başkanı oluyor. Tebrikler Hacı Şahbaz. Kazanan Sorgun, kaybeden Yozgat oluyor. Gökten ne yağdı, da yer onu kabul etmedi Geçmiş ola Milletvekili Yusuf Başer. Eline kına yak İl Başkanı Harun Lekesiz Senden ancak böyle başkanlık beklenir vesselam… 11 NİSAN 2014 CUMA

MERKEZİN SADECE ADI VAR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!