Mehmed Şevket EYGİ (Hakka yürüdü)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz Cumartesi günü Rahmet-i Rahman’a kavuşan Milli Gazete yazarlarından mütefekkir ve ilim adamı Mehmed Şevket EYGİ ağabey Hakka yürüdü. İrfan ve hakikat yolunda dolu dolu bir ömür geçiren abimizi 60lı yıllardan beri tanırım.

Babam rahmetli Yozgat’a her geldiğinde ceketinin dış cebine mutlaka Mehmed Şevket EYGİ Abi’nin çıkardığı bugün gazetesini koyar, köy odamızda toplanan cemaate gazete başlıklarını okur ve okuturdu.

Kendisini yakinen tanımasakta, fikir adamı olarak Milli Gazetedeki ” Takvimden Yapraklar” köşesini okumadığım günü hatırlamıyorum.

Daha da ileri giderek 40 yıllık arşivimde merhumun yüzlerce makalesi mevcuttur. Hatırımda kaldığı kadarıyla Merhum Mehmet Şevket Eygi abimiz bir kaç gün önce köşesinde “Ben Bir Müslüman’ım” başlığı altında uzunca bir köşe yazmıştı.

Âdetim olduğu üzere yazıyı arşivime konulmak üzere internet sitesinden alarak çalışma masamın üzerine koydum, gelip gidip okuyordum. O yazısında özetle: “Bütün müminlerin tek bir ümmet” olduğunu vurguluyordu. Ayrıca;  “Kur’an, Ehl-i sünnet ve Cemaat, Fırka’i Naciye Müslüman’ıyım” dedikten sonra telkin ve tavsiyelerine devam ediyor ve yazısının sonunda da: “Yaşım ve sağlığım müsait olsa, sermayem olsa, devlet veya belediye kirasız bir yer verse, üç kap yemeğin 10 lira olacağı bir halk lokantası açarım. Çorba, ana yemek, az salata, sütlü tatlı, ekmek, su, hepsi10 lira. Kâr ederse onun yarısı da personele dağıtılır. Etmezse, başa baş gelirse yine devam ederim”

Bu satırların sahibi aramızdan ayrıldı, sevgilisine kavuştu. İslam’a adanmış 86 yıllık kocaman bir ömür. İnsan her istediğine kavuşsaydı, yeryüzünde imkânsızlık kalmazdı.

Hayat her aldığını geri verseydi, kader ölümü yazmazdı. Ey ölüm, sen ne güzel hakikatsin sana bakıyor, kendime geliyorum. O kadar çok ölen var ki içimizde, artık hepimiz yürüyen mezar gibiyiz.

Hz. Muhammet (s.a.v): “Ölüm bir köprüdür, dostu dosta kavuşturur”

 Merhum Mehmed Şevket EYGİ abimize rahmet diliyorum, Allah hepimizi cennetinde buluştursun. Sözün sonu; dostlar ölüme bir adım daha yaklaştık, diyorum.

Vesselam… 15 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ 

Mehmed Şevket EYGİ (Hakka yürüdü)
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!