MAĞFİRET İKLİMİNE GİRDİK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adım adım Ramazan’a yaklaşıyoruz. 3 Aylar diye bildiğimiz Recep ayını geride bıraktık, Şaban’ın ilk haftasındayız.
Bu aylarda Regaip, Miraç, Berat kandilleri ve ardından Ramazan ayına girişimizle birlikte bir ay müddetle tutacağımız oruç ve akabinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini ihya edeceğiz, ömrümüz kifayet ederse.
Bu mübarek gün ve geceleri bünyesinde bulunduran rahmet ve mağfiret ayları diye de nitelendirilen 3 ayların içindeyiz.
Üç aylar; insanların geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları, hata ve günahlardan temizlenip, hayırlı ve yararlı işlere yöneleceği bir zaman dilimidir.
Esasen Regaip, Miraç, Berat, Kadir Gecesi, Arife Günü ve Ramazan Bayramı gibi mübarek gün ve geceler güzel amellerle içini doldurabildiğimiz, yanlışlarımızın farkına varıp doğru istikamete yönelebildiğimiz ölçüde bizim için bereketli ve kazançlı zaman dilimleri olacaktır.
Mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirmemiz için bulunmaz fırsatlardır.
Milletimizin “kandil” olarak adlandırıldığı bu mübarek gün ve geceler, yüreklerimizi ve geleceğimizi aydınlatan ışıklardır. Kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, bir beşer olarak ilahi kudret karşısındaki acziyetimizin şuurunda olarak taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.
Kandiller, günümüzün yoğun ve karmaşık hayat akışı içinde kaybolup giden ve öze dönüşünü ihmal eden modern birey için içe dönük bakış ve öz denetim fırsatıdır. İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu zaman diliminde, gönül huzuru içeresinde yaratıcınıza, ailenize, çocuklarınıza, milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha hatırlayalım.
Yanlış ve kusurlarımızdan dönelim, elimizi ve gönlümüzü uzatabileceğimiz herkese uzatalım.
Aramızdaki sevgi bağını, dayanışma ruhunu güçlendirelim, kırgın gönülleri barıştıralım, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak duralım, yüce yaratıcımızın bizden istediği kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.
Bu duygu ve düşüncelerle ilerleyen günlerde idrak edeceğimiz Berat Kandilimizin ve cumamızın aziz milletimizin, bütün İslam âleminin, ülkemizin ve özellikle Yozgat halkının birlik ve beraberliğine, insanlık âleminin barış ve huzuruna vesile olmasını, Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Hayırlı Cumalar diyorum Vesselam…

MAĞFİRET İKLİMİNE GİRDİK
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!