KÜRESEL KRİZ VE ETKİLERİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu an tüm dünyanın gündeminde olan bir, ekonomik dalgalanma gündemlerde yer tutuyor. Küresel krizin etkileri ülkeleri bir bir vurmaya devam ediyor. Batan bankaların sayısı bir çok ülkeye sıçrıyor. Kurtarma operasyonlarına rağmen tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin etkileri büyüyerek kendisini göstermeye devam ediyor.

Dolar yükselişe geçiyor… Borsa değer kaybediyor… Altın, en iyi yatırım alanı olarak değerlendiriliyor. Tüm dünyada devam eden küresel krizin etkilerinden etkilenen ülkelerin sayısı günden güne artıyor. Dünya bankasından yapılan açıklamalara göre, gelişmekte olan ülkelerin kötü günler geçirecekleri ifade edilmekte. Riskli durumda olarak ta 28 ülkenin sıkıntılı olduğu belirtiliyor.

Bu ülkeler içerisinde yaşanan krizin etkileri, batan bankaların sayısının artmasıyla da durumun ciddiyetini açıklıkla göstermekte. Merkez bankası 2002 yılından bu tarafa çekilmiş olduğu döviz deposu piyasasındaki aracılık faaliyetlerine, önlem olması sebebiyle yeniden başladı. Bu şekilde neredeyse tüm dünyanın etkisi altında olduğu küresel piyasalardaki yaşanan krizlere önlem almayı hedefliyor.

Böylelikle bankalar, birbirlerinden borç alıp vermeye başlamış oluyorlar. Tüm bu etkenler dünyanın yaşamakta olduğu krizin etkilerinin, ülkemizdeki payını da gözler önüne seriyor. Küresel mali kriz tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelerin dış ödemelerinde ki açıklarının, iflas konumlarının bankalardan çok şirketlere kadar inebileceğinin göstergesi durumunda. ABD’de batan bankaların sayısının, finansal krizin, başlangıcı olarak nitelendirilen Ağustos 2007 tarihinden bu yana 15 civarında olduğu belirtiliyor.

Rusya ekonomisi, ardından Gürcistan ekonomisi ve İzlanda gibi ülkelerde ekonomik sıkıntıların büyüyerek devam ettiği belirtiliyor. En son olarak İzlanda hükümeti ülkenin en büyük bankasına el koymuş durumda. Yaşanan sıkıntılı dönemlerin ülkemize hatta ilimize yansımaları gün geçtikçe devam ediyor. Türkiye’nin gelişmekte olan diğer ülkelere göre, önümüzdeki yıllar içerisinde daha sıkıntılı olacağını düşünüyorum.

Türkiye, küresel gelişmelerin etkisi dışında birçok durumun etkisi altında mücadele veren bir ülke konumunda. Bir yandan, yasa dışı terör örgütlerinin yapmış olduğu hain planlarla, saldırılarla kan kaybetmekte devam ediyor. Bununla kalmayıp, her yeni bir hükümet döneminde, istikrar bozucu anlamsız karşı savunmalarıyla güç kaybediyor.

 Diğer yandan ahlaki çöküşün etkileri birer birer artışa geçiyor. Kimlikleri ve kişilikleri yıllardır edilemeyen karanlık güçlerin etkisiyle ve bunun gibi daha birçok nedenin etkisi altında kalarak gelişim performansının günden güne kötüye indirildiği bir dönemden geçiyor.

 Dünyanın etkisi altında olduğu tüm finansal ve siyasal etkilerin ağır bedelini, her zaman ki gibi ülkemiz sırtlanmış görünüyor. Yaşanan sıkıntılardan çok etkilenecek olan da yine her zaman ki gibi bizler olacağız.

KÜRESEL KRİZ VE ETKİLERİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!