KÜLTÜRÜN VE SANATIN KARDEŞLİĞİ 4.MÜZE ŞİİR MÜZİK PROJESİ’NİN YOZGAT PROGRAMI YAPILDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Sanat ve İlim Derneği (USİD) ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından hazırlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen proje kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde ‘Müze ve Kültür’ konulu panel düzenlendi. 


Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları ve öğrenciler katıldı.   4. Kültürün ve Sanatın Kardeşliği: Müze-Şiir-Müzik’ projesinin Yozgat ayağında Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Müze ve Kültür” konulu panelin moderatörlüğünü  Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM)  Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptı.  Panelde  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Seyit Ahmet Aslan, İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Yazar  Sinan Yağmur ve  Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Ebubekir Güngör konuşmacı olarak katıldı. 
Programda konuşan Rektör Karadağ, Milletleri  millet yapan en değerli menfurum kültür olduğunu söyledi. Kültürün temellerinin de asırlar boyu aktarılan yaşatılan ve yaşanan bir süreç olarak karşımız çıktığını belirten Rektörümüz konuşmasında: “Bu özelde Yozgat’ta böyle bir toplantının yapılmasının ayrı bir değer ve önemi var. Kültürel değerlerin ve kültür birikimlerimizin aktarılmasının adı müzeler ve müzeler bünyesindeki varlıklarımız oluyor: Kültür Bakanlığımızın farkındalık temelinde bu gibi etkinlikleri yapması anlamalı ve değerli diye düşünüyorum.  Birçok ilde kültüre yönelik farkındalık oluşturacak programlar yapıldı. Sonuncusu Yozgat’ta üniversitemizde yapılıyor. Yozgat Bozok Üniversitesi kültürün ve sanatın her alanında önemle duran ve bu alanda farkındalık oluşturan bir kurum. Yükseköğretimin eğitim öğretim süreçleri temelinde baktığımızda sosyal alana hitap eden, sanat tarihi, arkeoloji ve tarih gibi bölümlerinin olması da bunun bir göstergesi. Eğitim öğretim süreçleri temelinde geleceğin arkeolog ve sanatçılarının yetiştirilmesi ve kültür mirasımızın tarihçilerimizle, bu alanın hocaları ile geleceğe aktarılması anlamlı ve önemli diye düşünüyorum. Toplantının amaca matuf niyete yönelik güzel sonuçlanmasını temenni ediyorum” dedi.
Panelde konuşmacılar, Milli Kültür Şurasında alınan karar gereği müzelerin ön plana çıkartılması, Kültürün ve Sanatın Kardeşliğini şiir ve müzik ile gösterilmesi ve kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması konularında bilgiler verdi.

KÜLTÜRÜN VE SANATIN KARDEŞLİĞİ 4.MÜZE ŞİİR MÜZİK PROJESİ’NİN YOZGAT PROGRAMI YAPILDI
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!