KÜÇÜK SALONDA BÜYÜK CHP OLMAZ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün  bir takım temaslarda bulunmak üzere Yozgat’a gelen CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu dinlemek üzere Belediye Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonuna gittim.

3 gün öncesinden CHP Yozgat İl Başkanı Sayın Abdullah Yaşar telefonda “Genel başkanımız Yozgat’a gelecek, sizi davet ediyorum. Ayrıca yüz yüze soru sorarsanız memnun olurum” dedi.

Davet üzerine toplantıya gittim. Kılıçdaroğlu’nu dinledim. Bildik şeyleri tekrar etti. 

Yozgat’ın nüfusunu 2 binli yıllarda 680 bin civarında iken bugün 419 bine düştüğünü, Yozgat’ın büyük ölçüde göç verdiğini, göçün durdurulamadığını, Yozgat’ın kokulu mercimeğini dünyaya tanıttığını, Konya ilimizin topraklarından daha küçük olan Hollanda’nın tarım sektöründe 180 milyar dolar üzerinde ihracat yaptığını söyledi.

“Erzurum’dan Kars’a kadar olan alanda tamamen hayvancılığın, besiciliğin desteklenmesi lazım. Emin olun bu desteği sağladığınız zaman sadece Türkiye’yi değil, biz Kafkasları da, Ortadoğu’yu da besleyebiliriz. 

“Tarımı iyi planladığınız zaman bırakın dışarıdan mal ithal etmeyi, biz dünyanın her tarafına tarım ürünü ihraç edebiliriz” diyen Sayın Kılıçdaroğlu daha sonra esnaf ve sanatkârların pandemi döneminde kullandıkları kredilerin faizlerini ilk iktidara geldiğimizin birinci haftasında faizlerini sileceğiz, devletin kanunlarla verdiği bütçenin  %1’ini tarım ve hayvancılığa dolayısıyla köylüye teşvik olarak vereceklerini ifade etti.

Salonu gözlediğimde Yozgat halkının sosyal demokrat olarak bildiğimiz kişilerin bile salonda olmadıklarını gördüm. 

Toplantının yapıldığı salon herkesin bildiği gibi yukarısını aşağısını doldursanız 280 koltuk var. 200 de ara boşluk alsa, 450-500 civarında insan alıyor. 

Davetli muhtarlar, sivil toplum örgüt başkanları, basın mensupları, güvenlik görevlilerinin de orada bulunduklarını hesap ettiğimizde, 350-400 civarında CHP taraftarı olduğu gözüküyordu.

Bana göre Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat il örgütü 4-5 bin kişilik salon veya spor salonunu kiralayarak fırsatı değerlendirebilmeliydi. Küçük salonda büyük CHP olmaz. Ancak bildik CHP olur.

Bugünlerde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu iktidara geleceklerini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacaklarını ifade ederken, yüzyıl önce yapılmış küçük bir salonu tercih etmesi kendi söylemlerine kendilerinin bile inanmadıklarının delili olsa gerek.

Doğrusu Yozgat siyasetinde 1973 genel seçimlerinde Ecevit’in CHP’sinin gördüğü rağbeti, aldığı oyu bugün ki Kılıçdaroğlu CHP’sinin almasının mümkün olmadığı görülüyor.

Bir diğer tespitimde muhtarların veya sivil toplum örgütlerinin söyleyeceklerinin bir kısmını zaten bağırarak söylediler. Gizli kapaklı ne vardı ki toplantının bundan sonrası ki kısmını basına kapalı yaptılar.

Köylerden gelen muhtarların, “Buğdayımızı ucuza aldınız, gübreyi zamladınız, mazotu 10 TL yaptınız” dediklerinin dışında farklı bir şey söyleyeceklerini sanmıyorum. Vesselam…

4 KASIM 2021 PERŞEMBE

KÜÇÜK SALONDA BÜYÜK CHP OLMAZ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!