Kriz özel okulları da vurdu: En az 3 bin okul kapanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Artan okul masrafları, özel okulları vurdu. Veliler, çocuklarını özel okula göndermek için daha fazla para ödemek zorunda kalırken, özel okullar da bu maliyetleri karşılamakta zorlanıyor. ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, bu yıl en az 3 bin okulun kapanacağını tahmin ettiklerini belirtti.
Ekonomik kriz ve günden güne artan maliyetlerin en çok etkilediği alanlardan biri de eğitim oldu.

Yüzde 126 arttı

Okula başlama maliyetleri Eğitim İş’in araştırmasındaki verilere göre ortalama yıllık yüzde 126 oranında yükseldi. Bu artış, servis, kırtasiye, okul kıyafeti ve beslenme giderlerindeki dev artıştan kaynaklanıyor. Maliyetlerdeki artışın da etkisiyle özel okullara olan ilgi giderek azaldı. 2023-2024 eğitim öğretim yılında özel okul ücretlerine yapılan yüzde 65’lik zam, velilerin çocuklarını özel okula gönderme kararını etkiledi. Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, yüzde 65’lik zammın ardından velilerin çocuklarını özel okula göndermekte zorlandığını ancak bu zammın özel okulların girdi maliyetlerine yetmediğini söyledi. Açıklamalarda bulunan Atalay, özel okullardaki öğrenci sayısında düşüş gözlendiğini söyleyerek “Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok” ifadelerini kullandı.

“Geçen sene 2 bin okul kapandı bu sene 3 okul kapanacak”

Maliyetlerin yükselmesi sebebiyle Türkiye’de geçen yıl 2 bin özel okulun kapandığını belirten Atalay, bu yıl ise bu sayının en az 3 bin olarak tahmin ettiklerini söyledi. Yasaya bakıldığında özel okulların eğitim ücretlerini bir önceki yılın ücretine ÜFE artı TÜFE’nin toplamının 2’ye bölünmesi, artı yüzde 5 artışla belirlendiğini fakat bakanlığın bu orana sınır getirdiğini söyleyen Atalay “ÜFE-TÜFE hesabına göre bu sene bu oran yüzde 105’ti. Son iki yıldır bakanlık belirliyor bizim ücretlerimizi. Geçen yıl yüzde 36 zam yapıldı, bu yıl yüzde 65’de kaldık” ifadelerini kullandı. Atalay, Anadolu’daki özel okulların talepteki düşüş nedeniyle yüzde 65 zam yapamadığını ve en fazla zam oranının yüzde 50’ye çıktığını, büyükşehirlerdeki yüzde 65’lik zam oranın ise özel okulların maliyetlerini kurtarmadığını belirtti. Kimi özel okulların öğrenci başına 500 bin liraya varan ücret talep etmeleri hakkında da açıklama yapan Atalay, “Türkiye’de 10 bin civarında özel okul var. Bunların sayısı büyükşehirler dahil 20’yi geçmez” diye konuştu.

“Personel giderleri artsa da öğretmen maaşlarında düştü”

Özel okulların artan giderlerinin altını çizen Atlay, cirolarının yüzde 85’ini personel giderlerine ayırdıklarını bu oranın eskiden yüzde 35 bandında olduğunu ifade etti. Atalay, personel giderleri artsa da öğretmen maaşlarında düşüş yaşandığını aktardı. Eskiden özel okullarda çalışan öğretmenlerin devlet okullarında çalışan öğretmenlerin 3 katı maaş aldığını söyleyen Atalay “Şimdi biz devlet okullarındaki öğretmenlerin aldığı maaşı bile ödeyemiyoruz” dedi.

Servis bulmakta zorluk çekiliyor

Belediyelerin özel okul öğrencilerini taşımak için plaka belirlediğini ve bunların C plaka” olarak adlandırıldığını ifade eden Atalay, özel okulların servis bulmakta da ciddi problemler yaşadığını söyledi. Atalay, servis plakalarının 2 milyon liraya ulaştığını ve fiyat artışı nedeniyle plakaların alınmadığını ve servis bulamakta zorluk çektiklerini belirtti. Akaryakıt fiyatlarındaki artışın servis anlaşmalarında problemler çıkardığına değinen Atalay şöyle konuştu: “Geçen yıl biz servislerle anlaştığımızda mazotun litresi 6 liraydı okullar açıldığında mazotun litresi 24 lira oldu. Muhtemelen bu yıl da aynı sıkıntıyı yaşayacağız biz sözleşme yaptığımızda litresi 28 lira olan mazot fiyatı şu anda 40 lira” dedi.

“Gıda fiyatları çok hızlı artıyor”

Maliyet artışlarındaki bir diğer problemin gıda olduğunu belirten Atalay, “Veliler yemek ücretlerini ödemekte sıkıntı çekiyor çünkü gıda fiyatları korkunç hızlı artıyor. Türkiye’deki bu büyük sıkıntı özel okullara da yansıyor” dedi.
KAYNAK: MİLLİ GAZETE

Kriz özel okulları da vurdu: En az 3 bin okul kapanacak
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!