KRİZ ÖNLEM PAKETLERİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetin krizi önlemeye ya da krizin etkilerini piyasaya en az düzeyde hissettirme girişimleri eşliğinde hazırlamış olduğu paketleri birer birer piyasaya sürmesiyle birlikte, ufak tefek de olsa bir takım hareketlenmeler gözlemlenmektedir.

Hükümetin son olarak iç talepleri canlandırmaya yönelik uygulamaya sunduğu ÖTV indirimi en çok otomobil bayilerine yaradı. ÖTV indirimi yapılacağı için günlerce haftalarca satış yapamayan bayiler, indirimin uygulamaya geçmesinin ardından, siparişlerini yetiştiremez duruma geldi. Beyaz eşya sektöründe ise indirimin etkilerinin olmasına rağmen, otomotiv sektöründeki kadar canlılık gözlemlenmiyor.

ÖTV’nin uzatılmasına ilişkin söylentiler yapılan açıklamalar eşliğinde sonuçlanmış oldu. Bu sebeple indirimli otomobil alımları 15 Haziranda son bulacak. Sıfır araç alma imkânı olan vatandaşlar için büyük bir fırsatın doğduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu durum sıfır araç alma imkânına sahip olamayan vatandaşlar içinse aksine bir gelişme sergiliyor.

Piyasalarda birçok sektörde olduğu gibi ikinci el otomotiv sektöründe de uzun süredir yaşanan ciddi sıkıntılar, sıfır araçlara yapılan indirimlerden sonra alım satımı neredeyse tamamen durdurmuş durumda gözüküyor. İkinci el oto alım satım işiyle uğraşan esnaflar için zor günler Haziran ayının ortalarına kadar devam edecek…

Sıfır araçla ikinci el araç arasında rekabet etme imkânının bulunmaması sebebiyle satıcılar Haziran ayına kadar beklemekten başka bir şey yapamayacaklar. Bankaların kredilerde sınırlama yapmasına rağmen, sıfır otomobil satışlarının ÖTV indirimiyle birlikte tavan yapması, kriz ortamında bir anlamda da paraların yastık altında tutulduğunun göstergesi oldu…

Hükümetin kriz önlemi olarak hazırladığı 4. Paketin etkileri tartışılırken, 5. Paket için de ilk açıklamalar yapılmaya başlandı. 5. paket içeriğinde finans ilişkilerinin yeniden kurulması, borçların yeniden yapılandırılması ve yeniden can suyu desteğinin verilmesi şeklinde bir takım hazırlıklar yapılmakta.

Kriz ortamında çok kan kaybeden esnaf ve tüccarlar içinde hükümet tarafından kısa süre içerisinde müjde verilmesi bekleniyor. KOSKEB kanununa göre imalatçıların kredi imkânlarından yararlanmalarının yanı sıra, yakın süre içerisinde yapılacak olan düzenlemelerle aynı kredi imkânlarından imalatçıların yanı sıra esnaf ve tüccarlarda aynı şekilde yararlanabilecek.

Önlemlerin artırılarak sektörler arasında ki finansal boşlukların doldurulması şart. Yaz aylarına girmeye hazırlandığımız şu günlerde krizin etkilerinin azalması ümidiyle bekleyen vatandaşlar için, yeni paketlerinde acil olarak devreye girmesi gerekmektedir. Hükümetin almış olduğu önlemleri, Piyasaların bütününü canlandırabilecek etkilerle güçlendirmesi ve bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor.

Bu şekilde piyasalarda ciddi anlamda bir toparlanma gözlemlenmiş olacaktır. Aynı zaman içerisinde önümüzde yaşanacak sıkıntılı süreçler içinde işletmecilerin kendi çapında çeşitli önlemler alması mümkün olacaktır. Krizin etkilerinden dolayı daha çok yara almamak için paketlerin yaz ayları içerisinde ardı ardına sunulması gerekiyor. Bu durum kriz ortamını tamamen ortadan kaldırmış olmasa dahi en azından etkilerinin piyasadaki yansımasına büyük fayda temin edecektir…

KRİZ ÖNLEM PAKETLERİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!