DOLAR

19,0540$% 0.13

EURO

20,5095% -0.63

STERLİN

23,5029£% -0.37

GRAM ALTIN

1.211,44%-0,66

ÇEYREK ALTIN

2.004,00%-0,20

BİTCOİN

526871฿%0.15583

a

KREDİ…

Geçtiğimiz günlerde Tüketici Örgütleri Federasyonu  (TÖF)’ün “Hak Arama Süreci ve Yaşanan Sorunlar” raporu açıklandı. Bu rapora göre, tüketici kredilerinde borcunu ödemeyenlerin sayısı, Aralık 2009’da önceki yıla göre yüzde 123 artışla 623 bin 345 kişi yükselerek, 1 milyon 129 bin 985 kişiye ulaştı.

Faizle alınan krediler vatandaşlar tarafından maalesef alışkanlık haline geldi. Kim, ne zaman, hangi şartlarda kredi kullanma imkânını yakaladıysa hiç tereddüt etmeden gözü kapalı bir şekilde bankalara hücum ediyor, alabildiğine borçlanıyor, borçlandırılıyorlar. Bir tarafta insanlar birbirlerine tasarrufu öğütlerken bir taraftan da çıkmaz sokak olmasına rağmen alabildiğine borçlanıyor ülkemiz insanları…

İsraf ekonomisi aşırı tüketim alabildiğine devam ediyor. Bilhassa kredi kartlarının çoğaldığı günümüzde insanlar alışveriş yaparlarken cebinde nakit para var gibi bir alacağı yerde üç alarak hem israf ediyor hem de gereksiz yere borçlanıyorlar. Bu şuna benziyor; Faizli olarak bankalardan kredi alanlar; çiğ köfte yenildiği gibi ilk önce acısını hissetmiyor. Hoşuna gidiyor alabildiğine yiyor ama sonu acı bitiyor.

 Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre 2009 yılı Ağustos ayında kredi kartında takip oranı yüzde 10,86 iken, kullanımdaki 45 milyon adet kredi kartından, takipte uğrayan kredi kartı sayısı 5 milyona ulaştı, sorunlu kredi kartı sayısı 10 milyon oldu. BDDK verilerine göre, 2009 sonu itibarıyla kredi kartında takip oranı yüzde 10,4 oldu. Kredi kartı borcu nedeniyle 2009 yılı Eylül ayında psikolojik sınır olarak kabul edilen 100 bin sayısı aşılarak, 103 bin kişi hakkında icra takibine başlatıldığı, ekim, kasım, aralık aylarında takip oranı 100 bin psikolojik sınırında seyretti. 2009 yılı sonu itibariyle, kredi kartı borcu nedeniyle hakkında takip başlatılmış kişi sayısı 1 milyon 360 bin 108’e ulaştı. Bu rakam, bir önceki yıla göre 672 bin 38 kişi yükselerek, yüzde 91,1 oranında artışa neden olurken, asgari ödemesi yapılarak borcu ötelenen yaklaşık 10 milyon kredi kartı bulunuyor. Tüketici kredilerinde borcunu ödemeyenlerin sayısı, Aralık 2009’da bir önceki yıla göre yüzde 123 artışla 623 bin 345 kişi yükselerek, 1 milyon 129 bin 985 kişiye ulaştı.

Bunun yanında hükümetin iyi niyetine rağmen bankaların büyük ekseriyeti çıkartılan sicil affını uygulamıyorlar. Bu da esnaf ve tüccarımızı bilhassa Yozgat’ta ticareti zorlaştıran unsurların başında geliyor.

Geçen hafta gazetemizi ziyarete gelen AK Parti Milletvekili Abdulkadir Akgül’e bankaların sicil affını uygulamadıklarını söyledim. Akgül’de cevaben, daha önceden borcunu ödememiş, icraya düşmüş, sonunda da borcunu ödemiş her kim varsa sicil affından yararlanması gerekir. Bu kanunun çıkması için çok çok çalıştığını ifade eden Akgül, “Esnaf ve tüccarımızın önünde engel olan bankalardaki sicil konusunun düzeltilmesi için emek verdim. Çaba gösterdim. Bankalar, çıkan kanunu uygulamaları gerekir.

Özellikle Ziraat, Halk, Vakıflar Bankaları buna uyuyor. Özel bankaların bir kısmı maalesef kendi bildiklerini yapıyorlar. Bu şekilde sıkıntısı olan kim varsa, bize intikal ettirsinler. Gereğini yapalım” dedi. Akgül’ün bu yaklaşımını memnuniyetle karşıladım. Milletvekili Akgül, Yozgat’ta bu tür sıkıntısı olan her kim varsa, direkt olarak kendisini arayabileceklerini dile getirdi.

 Şunu söylemek istiyorum, faiz maalesef ocakları söndürüyor. İşletmelerin bir bir kapanmasına sebep oluyor. Aileler parçalanıyor. Kapılar kilitleniyor. İnsanlar kimliklerini, kişiliklerini kaybediyorlar. Temiz insanlar toplum nezdinde bir bir kirletiliyorlar bir şekilde. Söz kalmıyor, sohbet kalmıyor. İşletmeleri kapanan esnaf ve tüccarlarımızda bir şekilde tasını tarağını toplayarak, Yozgat’tan göç ediyorlar. Kalıcı önlemler alınmazsa, daha çok göç vermeye devam edeceğe benziyor Yozgat vesselam… 15 Aralık 2009

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

YAPILAN ZAMLAR VE YANSIMALAR

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.