KÖYLERDEKİ NÜFUSUMUZ ERİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu konuyu zaman zaman işliyorum. Köylerimizdeki nüfus her geçtiğimiz gün kan kaybederek eriyor.

TÜİK verilerine göre 2015-2019 döneminde 30 büyükşehir dışında kalan 51 ildeki köy nüfusu incelendiğinde, 15 ildeki köy nüfusunun arttığı, 36’sında ise azaldığı gözlendi. Köylerin nüfusu 2015’te 6 milyon 217 bin 919 kişi iken, 2019’da köyde yaşayanların sayısı 6 milyon 3 bin 717’ye geriledi. Böylece 5 yılda köy nüfusu 214 bin 202 kişi azaldı.

Uşak, Ağrı, Kütahya, Niğde, Yozgat, Hakkâri, Bingöl, Çorum, Batman ve Edirne köy nüfusunun azaldığı diğer başlıca iller oldu. Tüm Türkiye’de olduğu gibi maalesef genç nüfus Yozgat’ımızda da köyden şehre göç veriyor. Yaz, kış demeden alabildiğine devam ediyor.

Bunun değişik sebepleri elbette vardır. Geçtiğimiz günlerde Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir yerde: “Sen ağa, ben ağa bu inekleri kim sağa” diyor.

Bir şey daha söylüyor: “Herkes üniversite okumak zorunda değil”

Zaten sayıları yüz binleri geçen bu milletin evlatları okuyup diploma aldıktan sonra iş bulamıyorlar. Avara kasnak gibi dönüp duruyorlar ortalarda. İçimden diplomalı gençlerimiz köye dönüş yapıp inek mi sağsınlar diyorum.

Hayır! Hayır!

Bunu demek istemem. Ne haddime ama köyde yetişen her genç ilköğretim, lise ve üniversite bitirmeli. Edebiyat fakültesi bitiren bir genç, öğretmen olsun ama Ziraat fakültesini bitiren genç de karpuz satmasın. Karpuzun nasıl üretileceğini, hangi toprakta hangi bitkinin daha iyi yetişeceğini analiz yaparak, bu işin içinde birisi olarak mesleğini köyde sürdürmesi daha iyi olmaz mı?

Veterinerlik fakültesini bitiren baytarımızda köye dönerek hayvancılıkla ilgili bilgi ve becerisini kendi sahasıyla ilgili çiftliklerde, ahırlarda, mandıralarda hayvan sağlıyla ilgili kullanması daha iyi değil mi?

Zaman zaman baytarıda, ziraat mühendisini de öğretmen yapmadık mı? Bırakın herkes kendi mesleğini yapsın. Ağa olacak ağa olsun, bey olacak bey olsun, ineği sağacak insanlarda köylerimizde yaşasın, şehirde ne varsa hangi imkânlar varsa köylerde de o imkânlar olsun.

Daha çok üretelim, daha çok kazanalım, ekonomimize katkı sunalım bilinçli olarak uzman ellerle.

Böylece köylerdeki göçte dursun diyorum.

Vesselam… 12 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

KÖYLERDEKİ NÜFUSUMUZ ERİYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!