“Köyde Okuma Etkinlikleri” ve “Gençlik Söyleşileri” devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat Bozok Üniversitesi (YOBÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın kırsal kesimlerdeki okullara yönelik başlattığı ve uzun süredir özveriyle gönüllü olarak yürüttüğü “Köyde Okuma Etkinliği” programlarının 55’incisi 10 Mart 2023 Cuma günü Sorgun’un Aşağıcumafakılı Köyünde gerçekleştirildi ve aynı gün ilçe merkezinde de “Gençlik Söyleşisi” düzenlendi.

 Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Öcal’ın daveti üzerine gerçekleştirilen programlardan öğrencilerin ve öğretmenlerin memnun kaldığı, faydalı bir etkinlik olduğu ve devam ettirilmesinin yerinde olacağı ifade edildi.

 “GÖZLEM YAPARIM KAYIT TUTARIM”

 Aşağıcumafakılı Köyü’ndeki Şehit Resul Elhan İlkokulu’nda birleştirilmiş sınıfta eğitim gören öğrencilere coşkulu anlar yaşatan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 1’inci ve 2’nci öğrencilerine yönelik olarak kendisinin tasarladığı “Gözlem yaparım kayıt tutarım” etkinliği kapsamında, öğrencilerin önce okul bahçesine çıkarak; çevrelerinde gördükleri, dikkatlerini ve ilgilerini çeken farklı nesneleri bulup incelemelerini ve sonra çocukların buldukları o objeleri sınıflarına getirerek resimlerini çizmelerini istedi.

 “BEN DE MİMAR SİNAN OLABİLİRİM”

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileriyle “Ben de mimar Sinan olabilirim” başlığı etrafında gerçekleştirdiği sohbette, öğrencilerin seviyesine uygun olarak öncü bilim insanlarıyla ilgili inceledikleri ve kısa okumalar yaptıkları kitaplardan hareketle biliminsanlarının ne gibi öncü işler ortaya koyduklarından bahsetti. Tarihte pek çok öncü biliminsanlarının da çocukluklarını köylerde geçirdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Aziz Sancar gibi Nobel Ödülü almış bir köy çocuğunun herkes için örnek olduğunu vurguladı. Çocuklara ilerde Harizmi gibi, İbn-i Sina gibi öncü işer yapabileceklerini örneklerle açıklarken Mimar Sinan’ın bıraktığı eserlerin halen ayakta olduğunu ve depreme dahi dayanıklı yapılar yapmak için özenle tasarımlar yaptıklarını anlaşılır bir dille anlatan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, çocuklarda “Ben de Mimar Sinan olabilirim” düşünce ve özgüvenini oluşturmaya çalıştı.

“Köyde Okuma Etkinlikleri” ve “Gençlik Söyleşileri” devam ediyor
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!