KÖRÜKLÜLER BUNU HER YIL YAPIYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İklim şartlarına bağlı olarak  yıpranan ve zarar gören  dev Türk Bayrağını  her yıl yenisiyle değiştirmeyi vatandaşlık görevi addeden Körük Köyü sakinleri, emekli öğretmen Adem Görmüş yönetiminde istiklal marşı söyleyerek, al kırmızı bayrağı yine göndere çekti.

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinin  şirin köyü, aynı zamanda da adına kitap yazılıp şiirlerde medhedilen Körük Köyü’nün sakinleri, bir araya gelerek yıpranan Türk Bayrağı’nı  yenisiyle değiştirdi. Köy Muhtarı Sezer Kanak’ın , birlik beraberlik,  vatan sevgisi ve vatandaşlık  bilincinin vurguladığı koşuşmanın ardından, köyden yetişen emekli öğretmen Adem Görmüş yönetiminde  coşkulu şekilde söylenen istiklal marşı eşliğinde  bayrak göndere çekildi.  

Muhtar Kanak “ Köyümüz şirin olduğu kadar Anadolu’nun tipik bir orman köyüdür.  Köyümüz 1999 yılında köyümüzden yetişen araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu tarafından yayınlanan “Dünden Bugüne Körük Köyü” adlı kitapla tanıtıldı. Gerek yazar ve şair Hakkı Yurtlu’nun yazı ve şiirleriyle,  gerekse yine köyümüzden yetişen  ozan Ali Osman Koç’un şiirleriyle tanıtılmakta ve gelecek nesle kültür mirası bırakılmaya çalışılmaktadır. İstanbul’da kurulan “Körük Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği” nin de katkılarıyla bu bayrak değiştirilmektedir.   Bugün,  her yıl olduğu gibi,  köy meydanında bulunan, yağış ve rüzgarlardan dolayı yıpranan Türk Bayrağımızı, köy meydanında bulunan  24 metre yüksekliğindeki bayrak direğine istiklal marşı okuyarak çektik. Emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederim  ” diye konuştu.

Emekli öğretmen Adem Görmüş ise, koro halinde istiklal marşı söylerken duygulandığını ve eski anılarını yad ettiğini ifade etti. Görmüş,  “Elbette vatan ve bayrak sevgimiz tüm değerlerimizin üstünde bir anlam içermekte. Hele hele şu günlerde Muhtarın da belirttiği gibi,  daha da birlik ve beraberliğe ve bayrağımıza sahip çıkmaya ihtiyacımız var.” diyerek, öğretmenlik yaptığı dönemi hatırladığını,  yıllar sonra öğrencileriyle  ve köylüleriyle kendi köyünde toplu şekilde istiklal marşı okumasının bir nostalji yaşattığını vurguladı. Haber Merkezi

KÖRÜKLÜLER BUNU HER YIL YAPIYOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!