KÖKÜME BAĞLIYIM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İslâm Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreteri hemşehrimiz Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, babasının doğup büyüdüğü toprakları bayram öncesinde ziyaret etti. Dedesi Hacı Aziz Efendi’nin yaşadığı tarihi konağı, Çapanoğlu Camii’ni ve Bozok Üniversitesini ziyaret etti. İftardan sonrada Hayri İnal konağında Yozgatlı hemşehrileri ile hasret giderdi.

  İhsanoğlu, babasının 1902 yılında doğduğunu, ilk orta ve liseye tekâbül eden eğitiminden sonra, ilk fıkıh derslerini, ulemâ arasında yer alan amcasından aldığını söyledi. Babasının din ilimlere karşı büyük bir heves duyduğunu ifade eden İhsanoğlu, eğitimine Demirli Medrese’de devam ettiğini kaydetti.

Babasının, buradaki tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul’a, bir müddet sonra da El Ezher Üniversitesi’ne gittiğini ve buradan ikincilik derecesiyle mezun olduğunu belirten İhsanoğlu, babasının Mısır’ın çeşitli medreselerinde müderrislik yaptığını anlattı.  “Ben hiçbir zaman Yozgat’la olan bağımı koparmadım ve koparmayacağım” diyor.

Her ne kadar Yozgat’ımızın nüfusu bugünlerde 500 bin civarında ise de görülüyor ki Yozgat’ın bir o kadar nüfusu da değişik illerimizde hatta farklı ülkelerde yaşıyor. Yakinen tanıdığımız birçok aileler ekonomik veya başka nedenlerle göç ediyorlar. Herkes için söyleyemem ama bazıları Nüfus kayıtlarını da yaşadığı yerlere naklediyorlar.

 Hâlbuki Ekmeleddin İhsanoğlu böyle yapmamış.  Kendi ifadeleri ile “Nüfus kaydım burada, çocuklarımın nüfus kaydı da burada. Çocuklarıma da tavsiyem, kendi çocuklarınızın ve torunlarınızın nüfus kayıtlarının Yozgat’ta kalmasıdır. İnsan İstanbul’da, New York’ta, Mekke’de yaşayabilir. Veyahut Kahire’de doğabilir ama esas köklerinin olduğu yere her zaman bağlı kalması lazım.” Diyerek gerçek Yozgatlılığını ortaya koyuyor.

Gördüğüm kadarıyla Yozgat’ta Îmar hareketleri genişlemiş. Büyük gelişmeler kat edilmiş. Bilhassa Üniversitenin kurulmuş olması beni çok heyecanlandırdı. Bir öğretim üyesi olarak bundan büyük gurur duyuyorum. Temenni ediyorum ki, gelecek 10 sene içerisinde, 20 sene içerisinde bu üniversite büyük bir kampüs üniversitesi olacak ve ülkemizde Yozgat’ın 100 sene önceki ilim irfan yuvası olmuş bir yer olarak, bir daha eski tarihteki o şanlı pozisyonuna gelecektir.” Prof. İhsanoğlu, dedesinin doğup büyüdüğü, tarihi konağı mirasçılarından alarak yeniden yaptırmak ve Yozgat’ın kültür hayatına hediye etmek istediğini söyledi.  “Duygularımı sorarsanız, ben duygularıma hâkim olamam” diyerek, babası İhsan Efendi’nin hayatı hakkında kısa bilgiler verdi.

 Bir Yozgatlı olarak bende  (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun hissiyatına katılıyorum. Yozgat aşığı olarak babasının, dedesinin doğup büyüdüğü topraklara hasret olduğunu bu vesile ile çocukları ile birlikte ilimizi ziyaret etmiş olmasını takdirle karşılıyorum. Darısı diğer Yozgatlı hemşerilerimize diyorum. Vesselam…                         

    24 EYL 2009 PRŞ

KÖKÜME BAĞLIYIM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!