KIZILAY KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla yola çıkan Türk Kızılay’ı, o günden bu yana insanlık için dil, din, ırk ayırt etmeksizin yardımsever bağışçılarıyla umut ve iyilik taşıyan en önemli kuruluş olarak 155 yıldır varlığını sürdürüyor. Türk Kızılay’ın gönüllü ve çalışanları doğal afetlerin, savaşların, salgın hastalıkların ve birlikteliğe ihtiyacımız olduğu anların ortasında insanlığın umudu olmaya devam ediyor.

155 YILDIR MİLLETİMİZİN YARDIMSEVERLİĞİNİN ADI: KIZILAY

Türk Kızılay Yozgat İl Merkez Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Faruk İBİŞ 11 Haziran Türk Kızılay’ının Kuruluş yıl dönümü münasebetiyle basın açıklamasında bulundu. Başkan İBİŞ açıklamasında: “ 11 Haziran 1868 yılında kurulan dünyanın en büyük iyilik hareketi olan Türk Kızılay’ının 155. Yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyetimize en büyük mirasımız olan Türk Kızılayı 155 yıllık tarihi boyunca milyonlarca insanın hayatını iyileştirmek ve desteklemek için özveriyle çalıştı. Tarihi boyunca acil yardım, afet yönetimi, kan bağışı, sağlık hizmetleri ve sosyal projeler gibi birçok alanda Türk Kızılay’ımızın adı güven ve destekle anıldı. Bu güven ve destekle de Kızılay, milyonlarca insanın hayatına dokunarak yüreklere umut aşıladı ve milletimizin yardımseverliğinin adı oldu. Gönüllü çalışmaları, kan bağışı organizasyonları, sosyal projeleri ve afetlerin ilk anlarından itibaren insanlarımızın yaralarını sararak toplumumuzun vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu köklü tarih, gelecekteki hedeflerimize odaklanmak için bizlere fırsat sunuyor. Türkiye’nin merhamet çınarı olan Kızılayımızı bugüne getiren tüm gönüllü, bağışçı ve çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. 155 yıllık bu iyilik hareketi çalışmalarını zamanla ve coğrafyayla sınırlı olmadan sonsuza kadar sürdürecektir.

TÜRK KIZILAY YOZGAT ŞUBEMİZİN FAALİYETLERİ;

Başkan Ecz. Faruk İbiş Türk Kızılay’ının 155. yılını kutlarken Türk Kızılay Yozgat İl Merkezi Başkanlığının da faaliyetlerinden bahsetti. Başkan İBİŞ açıklamalarına şöyle devam etti: “155 yıllık iyilik hareketinin birer neferleri olarak bizler de bir yandan bu gururu yaşarken bir yandan da faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. 6 Şubat 2023 Pazarcık Depremi ile ülkemizde 11 ili etkileyen büyük deprem afetinde; Türk Kızılay’ı Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında beslenme hizmet grubu sorumlusu olarak ilk dakikadan itibaren sahada yerini aldı. Genel Merkezimiz koordinesinde deprem bölgelerinde saha koordinatörlükleri kuruldu. Bizler de Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanlığımız olarak hemen faaliyetlerimize başladık. Yozgat Valiliğimizin sorumluluk alanı olan Hatay İli, Hassa İlçesine Yozgat Valimiz Sayın Ziya POLAT Beyin talimatıyla, Yozgat Yerel Afet ve Lojistik Depomuzda bulunan 300 adet afet çadırını Hatay ili, Hassa İlçesine ulaşırdık. Ayrıca Yozgat Şube Başkanlığımıza ait 1 araç, 3 Şube personeli ve 2 Kan Bağışı Merkezimiz personeli Kahramanmaraş ilinde görev aldılar. Şube aracımızla Kahramanmaraş iline ayni yardımları ulaştırdık. Bunun yanında Türk Kızılay Yozgat Şube Başkanlığımıza bağlı olan gönüllülerimiz depremin ilk anından itibaren görev aldılar. Yozgat İlinde Valiliğimiz koordinesinde yardım organizasyonunun düzenlendiği Celal Atik Spor salonunda yapılan çalışmalarda aktif rol aldılar. Yozgat Genç Kızılay teşkilatımızın 30 kişiden oluşan gönüllü ekibimiz Şube Başkanlığımızın koordinesinde Hatay ili İskenderun ilçesinde Türk Kızılay’ının faaliyetlerinde görev almak üzere yola çıktılar. Depremin ilk anından itibaren bu faaliyetlerimiz devam ederken kısa bir süre sonra İlimiz Yozgat’a depremzede aileler gelmeye başladılar. Yozgat AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde gelen depremzede ailelere, ilk andan itibaren yardımcı olmaya başladık. Şube Başkanlığımız, Yozgat Kızılay Kadın teşkilatımız ve gönüllülerimizle ilimizde toplu barınma yerleşkelerinde ve müstakil olarak yerleşen depremzede ailelerimize kıyafet yardımları ulaştırmaya başladık. Depremzede vatandaşlarımızın yaşadığı yerler ve Şube Başkanlığımızda oluşturduğumuz sabit dağıtım noktasında yaptığımız dağıtım faaliyeti ile 30.293 adet kıyafeti depremzede vatandaşlarımıza teslim ettik. Bunun

yanında Şube ve Temsilciliğimiz bulunmayan 11 İlçemize de 20.000 adet kıyafet yardımı ulaştırdık. Bunlara ek olarak yine ilimizdeki depremzedelere 1000 adet, 500.000 TL tutarında alış veriş çeki ve 68.000 TL tutarında nakdi yardımı teslim ettik. Hala İlimizde ikamet eden depremzede vatandaşlarımıza Şube imkanlarımız kapsamında yardımcı olmaya devam ediyoruz.

155. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşadığımız Türkiye Kızılay Derneği’nin bir temsilcisi olarak Yozgat İlinde ve ilçelerimizde Kızılaycılık faaliyetlerine devam edip nerede bir ihtiyaç sahibi varsa onların yanında olmaya ve insan ızdırabını dindirmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Kızılayımızdan hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen ve bağışlarıyla her daim yanımızda olan aziz milletimize teşekkür ediyorum. Türk Kızılayımızın 155. Yıl dönümünü kutluyor ve iyiliğin merhamet çınarı olan Türk Kızılay’ının devletimiz ve milletimizle birlikte ilelebet varlığını sürdüreceğine olan inancımızı tazeliyorum. Saygılarımla.” Açıklamasında bulundu. Haber Merkezi

KIZILAY KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!