KİŞNİŞ DENEMESİNDE SON DURUM

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Gövdecili Köyünde çiftçi  İdris Oğuzhan tarafından Yozgat’ta ilk defa kişniş deneme ekimi yapıldı.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada kişniş ekiminin yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen gelişiminin çok iyi gittiği belirtildi.

İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kişniş hakkında şu bilgiler verildi:

‘’Ülkemizde aşotu, kuzbere gibi isimlerle bilinen bir baharat bitkisidir. 30-80 cm arasında boylanabilmekte, tüysüz, bir yıllık ve otsu bir bitkidir. Kendine has özel bir kokuya sahiptir. Kişniş çiçekleri nektar ve polen yönünden zengin olduğundan arıları cezp etmektedir. Kişniş meyvesi % 0.3-1.6 oranında uçucu yağ içermektedir. Bu nedenle parfüm ve kozmetik sanayiinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca tohumlarında % 30 oranında protein ve önemli miktarda A ve C vitaminleri içermektedir.

Kişniş, eskiden beri halk hekimliğinde kullanılan bir bitkidir. Kişniş bitkisinin yaprakları ağrı kesici, sakinleştirici, meyveleri ateş düşürücü, iştah açıcı, sindirim sitemini düzenleyici ve gaz giderici, parazit düşürücü ve idrar sökücü özelliğe sahiptir. Günümüzde ise tıp, parfüm ve gıda sanayinde geniş bir kullanım alanına sahiptir’’ Haber Merkezi

KİŞNİŞ DENEMESİNDE SON DURUM
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!