kışlık yeşil ve kırmızı mercimek denemesi yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yozgat tarım İl Müdürlüğü tarafından Sorgun ilçesine bağlı Çiğdemli beldesinde mercimek çeşit demonstrasyon ekimi yapıldı.

arım İl Müdürü Tanju Özkaya; yerli mercimek tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yerli tohumlarla mercimek çeşit demonstrasyon ekimi Sorgun İlçesine bağlı Çiğdemli beldesinde yapıldığını söyledi.

Özkaya, “Son yıllarda yaşanan gelişmeler göstermiştir ki insan beslenmesinde kullanılan ürünler ekiliş ve üretimini artırmak hayati öneme haizdir. İnsan gıdasının en temel besin kaynaklarından olan baklagillerini üretiminin artırılması ülkemiz için önem arz etmektedir. Ülkemizde yeşil mercimek üretiminde İlimiz 1. Sıradadır. Bu üretimi daha da artırmak için çalışmalar yapmaktayız. Bakanlığımızın Araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan daha kaliteli ve verimli yerli çeşitlerimiz mevcuttur” dedi.

YUSUFHAN VE KAFKAS ÇEŞİDİ EKİMİ YAPILDI

Özkaya, “Bu çeşitlerden Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş olan Kışlık Yeşil Mercimek çeşidi olan Yusufhan çeşidinin ekimi yapıldı. Bununla birlikte mercimekte üretim çeşitliliği ile ilgili çiftçiye alternatif çeşitlerin sunulması yeşil ile birlikte kırmızı mercimeğinde üretilebileceği göstermek amacıyla Tarla bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilerek tescil edilmiş Kışlık Kırmızı Mercimek çeşidi Kafkas çeşidi ekildi. İlimizde mercimek ekimi yazlık olarak ilkbaharda yapılmaktadır. Bu çeşitleri ekerek aynı zamanda kışlık olarak ekilen çeşitleri de çiftçilerimize göstermek ve tanıtmak istiyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak amacımız öncelikle yerli tohumlar kullanılarak alternatif çeşitler ve ekim metodlarıyla üretim ve veriminin artırılmasıdır. Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenecek ve sonuçlar duyurulacaktır” diye konuştu.

kışlık yeşil ve kırmızı mercimek denemesi yapıldı
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!