KIŞ YOZGATI MESKEN ETTİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz gün sosyal medyaya bakarken kuzine sobası içine bir kazma bir de kürek konulduğunu gördüm. Bunun paylaşımını yapan dostumuz, büyüğümüz Mehmet Saygı abiden başkası değildi.

Abimiz Yozgat’ın tarihini kültürünü değişik formüllerle anlatır durur. Bu bazen bir fotoğraf olur bazen de manzara resmi. Yozgat’ın geçmişinde iz bırakan esnafını, tüccarını, iş adamını, âlimini, fazılını, delisini, velisini kendi arşivinden paylaşır. Yaptığı paylaşımlar herkes tarafından izlendiği gibi bende takip ediyorum. Bundan dolayı da kendilerini takdir ederim.

Yozgat’ta tekerleme haline gelen koca karı söylemlerine ve atasözlerine çok değer veren bir insanım. Mehmet abi de aynı şekilde bu konulara duyarlı olacak ki “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” diye meşhur atasözümüzü paylaşmış.

Allah’a şükürler olsun, kar yağdı, yağmadı, yağmur yağar mı gibi olumsuz yaklaşımlar geride kaldı. Yozgat bu sene beklenilen yağışı aldı, almaya da devam ediyor. Bereketli bir yıl yaşarız. Bu günden sonra bir bakarsın ilkbahar geldi zanneder, herkes köyüne, kasabasına akın eder, birden yağmur, arkasından kar fırtınasına bile tutulduğumuz olur.  Sobalar yanmaya devam eder ki ta 6 Mayısa kadar.

Soğuk her zaman Yozgat’ın vazgeçilmezidir. Nisan ayında da üşütür insanlarımızı. Sayılı kışlarımızın dahası var; Karıyı kazana tepen, mercan soğukları da hep bu aylar içinde olur. Biz biliriz ki 6 Mayıs Hıdırellez yazın başlangıcıdır, sobaları o günden sonra kaldırırız.

Bu sene oldukça sert geçen kışımız tuzu, unu kuru olanlar için bir anlam ifade etmese de ülkemizde ve ilimizde fakir fukara, garip guraba olduğu gibi, muhacir olarak bildiğimiz Iraklı, Suriyeli, Afganlı birçok insan ne yer, ne içer, ne ile ısınır maalesef birçoğunu bilmiyoruz. Allah herkese yardım etsin.

An itibariyle birkaç gündür kar ile karışık yağan yağmur geceden itibaren sulu kar şeklinde yağıyor. Yozgat’ta sular gözlendi, çeşmeler lülelerine sığmaz oldu. Mart ayı gelmekle ilkbahar gelmez Yozgat’ta. Her ne kadar cemreler havaya, suya, karaya düşse de.

Güzel günler bizleri bekliyor, Allah sağlık versin, elem keder vermesin. Onun için hoş geldin ilkbahar hoş geldin Mart diyorum… Mart ayı dert ayı olmasın diyorum.

Vesselam… 4 MART 2022 CUMA

KIŞ YOZGATI MESKEN ETTİ
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!