Keven ‘’Tarihî ilkokul âtıl vaziyette daha fazla kalmasın’’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ta 1930 yılında eğitime kazandırılan tarihi Cumhuriyet İlkokulunun 2006 yılında Rektörlük binası olarak hizmet verildiğini belirterek bu tarihi yapının yeniden Cumhuriyet İlkokuluna dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Milletvekili Ali Keven ‘Yozgat’ın tarihî simgelerinden olan ve Cumhuriyetimizin Yozgat’a armağanı Cumhuriyet Mektebi, 1927’de yapımına başlanmış ve 1930 yılında eğitime kazandırılmıştır. Yozgat’ta herkesin Cumhuriyet İlkokulu’nda çok güzel anıları vardır. Bozok Üniversitesi 2006 yılında kurulunca bu tarihî yapı rektörlük olarak kullanılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından üniversiteye devredilmişti. Aradan geçen süre zarfında Bozok Üniversitesi Rektörlüğünün bu tarihî binaya ihtiyacı kalmamıştır. Maalesef şu an kapısında bir güvenlik görevlisinin olduğu, amacına hizmet etmeyen bir yer hâline gelmiştir.

Buradan Millî Eğitim Bakanına, Yozgat Valisine ve Üniversitemizin Rektörüne sesleniyorum: Yozgat’ta binlerce öğrencinin yetiştiği ve anılarının olduğu bu tarihî ilkokulun âtıl vaziyette daha fazla kalmasına izin vermeyin. Burası tekrar bir ilkokul hâline getirilmeli ve bahçesindeki çocuk kütüphanesi de acilen faaliyete geçirilmelidir.’ Şeklinde konuştu.

Keven ‘’Tarihî ilkokul âtıl vaziyette daha fazla kalmasın’’
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!