Kerkenes Harabelerini Keşfetmek ister misin?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sorgun Gençlik Derneği(SORGDED) tarafından 24 Haziran 2023 Cumartesi günü Kerkenes Harabelerine gezi düzenlenecek.

SORGED tarafından yapılan paylaşımda, Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria) hakkında şu bilgiler verildi: ‘’Sorgun İlçesi Şahmuratlı Köyü’nde bulunan Kerkenes Dağı Antik Kenti’nde ilk yüzey araştırması çalışmaları 1993 yılında başlamış 1998-2000 yıllarında müze ile katılımlı araştırma şekline dönüşmüş ve 2001 yılından bugüne kadar da Dr. Geoffrey Summers başkanlığında kazı ve araştırmalar devam etmektedir.

Kent çevresi 7 km. uzunluğunda bir surla çevrilidir. Bu surun içinde kalan kent alanı 2,5 kilometrekaredir. Sur boyunca kente girişi sağlayan 7 kapı vardır. Bunlardan sadece “Kapadokya Kapısı” olarak adlandırılan biri kazılmıştır. İstilada kent surlarının üst kısımları, bir daha kullanılmasına olanak vermemek için izlenimi verecek şekilde tahrip edilmiştir.

* Kerkenes Harabelerinde şuan Arkeologlar tarafından kazılar yapılmaktadır. Kerkenes Harabeleri rehber eşliğinde gezilecektir’’ SORGED

Kerkenes Harabelerini Keşfetmek ister misin?
Giriş Yap

Merhaba Yozgat Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!