DOLAR

18,8383$% 0.1

EURO

20,3282% -1.12

STERLİN

22,7007£% -1.55

GRAM ALTIN

1.128,40%-2,33

ÇEYREK ALTIN

1.881,00%-0,94

BİTCOİN

440089฿%-0.28965

a

KENEVİRLE KALKINIRIZ

Geçmişte dedelerimizin, ninelerimizin, çul, çuval, sicim, urgan yapımında ham madde olarak kullandıkları kendir ekimi, geçtiğimiz 30 yıldır esrar ham maddesi olarak yasaklanmıştı.

Hem ekimi hem dikimi hem hasadını yapan, alan satan yargılanıp mahkûm oluyordu.

Bundan böyle kenevir ekim alanları kontrollü bir şekilde yeniden belirlenecek, ekilecek, biçilecek, hasat edilecektir. Sadece esrar yapımında, kavurga yapımda değil başta ilaç sanayinde üretilecek, elektrikli otomobillerin bataryalarında ve daha değişik sahalarda kullanılacak Dünyada olduğu gibi.

Bu konuyla ilgili geçtiğimiz gün Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ yerel basın mensupları ile OSB’deki bazı iş adamlarıyla birlikte kenevirle ilgili basın toplantısı yaptı.

Tüm yönleriyle kenevir masaya yatırıldı, Türkiye genelinde daha önceden tespit edilen 19 ilde ekim yapılacağına karar verilmişti.

Bizimle birlikte toplamda 29 Üniversite YÖK’ün açtığı çağrıya projelerini gönderirler.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda sayı önce 10′ a indirilir ve son elemelerle birlikte Yozgat Bozok Üniversitemiz Cumhurbaşkanlığının tanıdığı endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşan ilk 5 Üniversite içerisinde yer alıyor.

Kenevir birçok sahada kullanıldığı gibi batarya üretimde, ilaç sanayinde, inşaat, yalıtım ve çimento, tekstil sanayi gibi birçok alanda kullanılacaktır.

Son depremlerden ders alınarak, yerli otomobilimizin yapılacağı fabrika, birinci deprem bölgesinde yer alan Gemlik yerine, üçüncü derece deprem bölgesinde bulanan güvenli şehir Yozgat’ımızda kurulmalıdır.

Bizler isteriz ki, yerli otomobilimizin bataryası Yozgat’ta yapılsın. Hem bataryamızı üretir, hem de Yozgat’tan tüm otomotiv sanayimize katkı sunarız. Kenevir ekimi sayesinde Yozgat geri kalmışlık zincirini kırar, ekonomik yönden bir cazibe merkezi olur.

En kısa sürede ekim alanları belirlenir Yozgat çiftçimizin yüzü güler, makûs talihi değişir diyorum.

Vesselam… 29 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KAYBOLAN GELENEKLERİMİZ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.